Öğretmen Diyarı

“Öğretmenlik Mesleği İtibar kaybetti”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu, Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’yı ziyaret etti.

Karaca’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulunan ve görevinde başarılar dileyen Genel Başkan Koncuk, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen’in 24 Eylül tarihinde eğitim-öğretimde yaşanan sorunları dile getirmek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yapacağını açıkladı.

Bedeli ne olursa olsun bunu öderiz.”

Koncuk şöyle konuştu: “Problemlere alışığız. Öğretmenler, eğitim çalışanları, üniversite çalışanları, akademisyenler problemlerle boğuşmaya alışkın. Ama artık bu dönemde problemler öyle bir hal aldı ki; sadece yandaş olanların kıymeti var, AKP iktidarının değirmenine su taşıyanlar değer görüyor. İktidar için risk oluşturan tüm insanların gizlice değil, açıkça reddedildiği ve dışlandığı bir dönemi yaşıyoruz. Sadece kamuda yapılan müdahalelerle değil, maalesef her alanda -yargıda, çalışma hayatında, görevde yükselmelerde- bir yerlere gelmek için iktidara teslim olacaksınız. Solcuysanız solcu ceketini çıkaracaksınız, milliyetçiyseniz milliyetçi ceketini çıkaracaksınız ve teslim olacaksınız ki, size hayat hakkı tanınsın. Biz Türk Eğitim-Sen olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan her insanın -ideolojisi, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun- kıymetli ve saygı değer olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle devleti yönetenler tüm insanları kucaklayıcı bir tavır sergilemelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti AKP iktidarıyla var olmadı. Bu devletin kurulmasında dedelerimizin, ninelerimizin kanları ve mücadelesi vardır. Dolayısıyla bu ülkede yaşama hakkımızı kimse ortadan kaldıramaz. Buna izin vermeyiz. Bedeli ne olursa olsun bunu öderiz.”

öğretmenlik mesleğinin itibar kaybetti

Koncuk öğretmenlik mesleğinin itibar kaybettiğini, gençlerin eğitim fakültelerini tercih etmek istemediklerini, ataması yapılmayan tam 350 bin öğretmen olduğunu, 4/C’lilerin sayısının her geçen gün arttığını, üniversitelerde demokrasiden uzaklaşıldığını söyledi ve “Akademisyenler ortalama 2400 TL maaş ile geçiniyorsa neyin araştırmasını yapacaklar, nasıl kendilerini geliştirecekler?” dedi.

memurların sicil affı talebini yerine getirmeyeceksiniz

Genel Başkan Koncuk, hâkim ve savcıların maaşlarına 1155 TL zam yapılırken, diğer memurların enflasyon farkı talebinin dikkate bile alınmadığını ifade etti. Koncuk şunları kaydetti: “Hâkim ve savcılarla ilgili Kanun Tasarısı TBMM’de görüşülüyor. Hâkim ve savcılara 1155 TL zam yapılıyor. Hâkim ve savcılarla meselemiz yok ama HSYK seçimleri öncesinde bu zammı yapacaksınız, üstüne üstlük hâkim ve savcılara sicil affı getireceksiniz ama kamu çalışanlarının, öğretmenlerin, hizmetlilerin, memurların enflasyon farkı talebini aylardır reddedeceksiniz. Akademisyenlerin akademik zam talebini reddedeceksiniz. Masada anlaştığımız bir konu olmasına rağmen diğer memurların sicil affı talebini yerine getirmeyeceksiniz. Bu nasıl kabul edilebilir?

kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim