Öğretmen Diyarı

Öğretmenler her şeyden, güven istiyor..  SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE KARŞIYIZ!
 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE KARŞIYIZ
Sözleşmeli öğretmenliğe ve mülakat uygulamasına karşı olduklarını belirten Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Bünyamin Seçme, “Bu uygulama ile Eğitim fakültelerine kayıt yaptıracakların önüne geçileceği için yapıldığını düşünüyorum. Eğitim fakülteleri ihtiyaçtan fazla mezun veriyorlar. Böyle köklü değişiklikler yapılmadan önce gerekli alt yapılar oluşturulmalıdır. Bu yöntemle insanları o bölgede çalışmaya ikna etmek için tasarlanmış bir durum. Gerçekten eğitim çalışanların o bölgelerde eğitim verebilmesi için öncelikli olarak o yerlerin cazip hale getirilmesi gerekiyor. Sözleşmeli öğretmenliğe ve mülakata kökten karşıyız” şeklinde konuştu.

HER BAKAN KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLE GELİYOR
Yeni gelen her Milli Eğitim Bakanın köklü değişiklikler yapmaya çalıştığı ifade eden Seçme, “Sözleşmeli öğretmenlik sisteminde o bölgeye gidicek öğretmenlerin farklı yerden evlenmeleri durumunda dahi yer değiştiremiyecekler. Şuanda o yerleri tercih edecek kişilerin büyük bölümü evli hayata atılmış kişiler bu çelişkiden nasıl çıkılacak oldukça düşündürücü. Öğretmenlerin eşlerinden farklı bir bölgede ayrı olarak çalışmaları nasıl beklebilinir oldukça zor bir durum. Uygulamaya bakıldığı zaman bu çalışmanın çok iyi bir şekilde planlandığını ifade edemeyiz. Her Milli Eğitim Bakanı değiştiğinde eğitim alanında köklü değişiklikler oluyor. Fakat bu değişiklikler plansız yapıldığından dolayı eğitim hayatında bulunan ve eğitime atılacak olanları ciddi anlamda etkiliyor” diye konuştu.

“ŞARTLAR UYGUN HALE GETİRİLMELİ”
Sözleşmeli öğretmenlik için belirlenen yerlerde can güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Seçme, “Milli Eğitim Bakanı değiştiği zaman köklü değişiklikler yapıldığında binlerce kişiyi direkt etkileyen kararlar alınıyor. Belirlenen yerlerde birden bire zorunlu hizmet gibi bir uygulama getiriliniyor. Öğretmenler 5 yıl sözleşmeli olarak çalışıyor daha sonra üç yıl gibi bir süre zarfında kalma zorunluluğu isteniyor. Doğu ve Güneydoğu gibi yerler öğretmenlik zorunlu olarak değil şartlar oluşturulup seçilebilecek hale getirilmelidir. Hükümetin öncelikli olarak yapması gereken durum o bölgelerin güvenliğini sağlamasıdır. O bölgelerde can güvenliği sağlanıp yaşanabilir hale getirilmelidir. Zorunlu kılınan yerlerin can güvenliği sağlanıp bütün sosyal hizmetlerin alınabilir düzeye getirilmelidir” dedi. 


Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim