Öğretmen Diyarı

Öğretmene Saldırıya Ortak Tepki

Türk Eğitim-Sen Ankara 6 No'lu Şube, Eğitim-Sen Ankara 4 No’lu Şube, Eğitim-İş Ankara 1 No’lu Şube, Aktif Eğitim-Sen Sincan Temsilciliği 21/02/2014 Cuma günü Sincan İMKB Ticaret Meslek Lisesi öğretmenlerinden Başar YILMAZ’a yapılan bıçaklı saldırı sebebiyle Öğretmenler odasına geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

Geçmiş olsun ziyareti sonrasında ortak basın açıklaması yaptılar. 

 

Değerli Basın mensupları,

 

Kıymetli meslektaşlarımız,

 

 

 

Gün geçmiyor ki, ülkemizin bir köşesinde öğretmene şiddet, taciz ve benzeri olayları yaşanmasın. Sincan İMKB Ticaret Meslek Lisesinde yaşanan saldırı da bunun en son örneğidir. Öğretmenimize, yapılan bu saldırının aslında ülkemizin geleceğini şekillendiren tüm öğretmenlere yapıldığının bilinciyle bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu şekildeki cehalet örneği saldırılar öğretmeni itibarsızlaştırmaya çalışan siyasal anlayışlardan cesaret almaktadırlar. Şu iyi bilinmelidir ki tek savunma silahı kalemi olan öğretmenlerimiz yapılan alçakça saldırılara karşı savunmasızdır ama asla sahipsiz değildir. 

 

Eğitimcilere yapılan saldırıların her geçen yıl artmasının altında yatan gerçek, iktidar koltuğunda oturanların eğitime ve eğitim çalışanlara bakış açılarında yatmaktadır. Öğretmeni toplum gözünde gerçek dışı söylemlerle itibarsızlaştırmaya çalışanlar, saldırıya uğrayan, yaralanan hatta öldürülen öğretmenlerine sahip çıkamayan yetkililer en az bu fiili yapanlar kadar suçludur.

 

Öğrenci ve velilerin öğretmenlere yönelik uyguladığı şiddet dalga dalga yayılırken, Sayın Bakan daha ne kadar seyredecek? Eğitim çalışanlarına sahip çıktığını, onları önemsediğini ne zaman gösterecek? 

 

Öğretmenlere yönelik şiddetin sorumluları Milli Eğitim Bakanlığı’nı yönetenlerdir.O koltukları işgal edenler öğretmenleri etkisizleştirerek, yetkisizleştirerek, değersizleştirerek bugünkü tablonun ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. 

 

Öğretmenlerin öğrenci üzerindeki etkisi azaltılmış, öğretmenler okulda neredeyse etkisiz ve yetkisiz hale getirilmiştir. Okullardaki disiplin yönetmelikleri de çok yetersizdir. Milli Eğitim Bakanlığı ödenek ayırmadığından okullarda alınan güvenlik önlemleri yetersiz kalmaktadır. Okullarımızın büyük bölümünde hiçbir güvenlik önlemi yoktur. 

 

Tüm bu hususlar ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Çünkü bir öğretmenin bile okulda kendisini güvende hissetmemesi önemli bir sorundur. Bu sorunu sahiplenmeyenlerin o koltuklarda işi yoktur. 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİ VE EĞİTİM ÇALIŞANLARINI SAHİPLENEN, ONLARI KORUYUP, KOLLAYAN BİR BAKANLIK HALİNE GELMELİDİR.

 

Öğretmene tekrar itibar kazandırılması  ve şiddetin ortadan kaldırılması için;

 

M.E.B acilen öğrenci disiplin yönetmeliğini yeniden ele almalıdır.Okullardaki eğitim öğretim ortamının sağlıklı ve güvenli hale gelmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

 

 

 

Yaşanan şiddet olayları sonucunda  M.E.B in , kolluk kuvvetlerinin, Mülki Amirlerin ve Daire Müdürlerimizin sözel olarak şiddet mağduruna “Geçmiş olsun, yanındayız, üzücü bir olay” diyerek  geçiştirmeyerek bu konuda daha fazla sorumluluk almaları beklenmektedir.

 

 

 

Şiddet mağduru öğretmenler baskılara dayanamayıp şikâyetlerini geri almak zorunda kalmaktadır. Bunun önlenmesi için öğretmene yapılan şiddetin suç kapsamının genişletilmesi verilen cezaların caydırıcı olması için M.E.B ve Adalet Bakanlığının ortak bir çalışma yaparak gerekli kanuni düzenlemeleri yapması gerekmektedir.

 

Öğretmenlerimize verilen nöbet görevi ile okul güvenliğinin tamamen öğretmene bırakılması güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır. Ülkemiz coğrafi yapısının dağınık olmasından kaynaklanan sebeplen dolayı 3000-5000 nüfuslu ilçeler oluşmakta bu ilçelerin güvenliği için yüzlerce güvenlik görevlisi görevlendirilmektedir. Ancak büyük yerleşim birimlerinde bulunan öğrenci sayısının binlerle ifade edildiği okullarda bile kadrolu güvenlik çalışanları bulunmamaktadır. Güvenlikten tamamen yetkisi ve yaptırımı olmayan öğretmenler sorumlu tutulmaktadır. Bu sorunun düzeltilmesi için her okula öğrenci sayısı doğrultusunda güvenlik görevlisi istihdam edilmelidir.

 

 

 

Milli ve manevi değerlerimizin görsel ve yazılı medyada yozlaştırılıp , sürekli yıpratıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunun sonucunda öğrenciler dizi karakterlerine özenmekte, şiddet içerikli görüntüler, haberler ve filmler öğrencilerimizi şiddete yöneltmektedir. Okullarımızda çeteleşme başlamış, uyuşturucu alışkanlığı İlkokullara kadar inmiştir.Söz konusu öğrenciler öğretmenlerine ve okul idarelerine şiddet uygulayabilmektedir.Bu noktada kişilerin bilgi edinme haklarına sansür uygulayan yasa çalışmaları yerine özellikle görsel medya ile ilgili olarak şiddet ve eğitim konusunda yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

 

 

 

Öğretmenlerimizin yaptığı en küçük hatada bile görsel  ve yazılı medyanın bütün öğretmen camiasını suçlayıcı tavır sergilemesi ve bu yönde  yayınlar yapması, ancak  öğretmenlerimizin ölümüne varan şiddet olaylarına maruz kalması karşısında sessiz kalması kabul edilemez bir durumdur.

 

 

 

Unutulmamalıdır ki öğretmenlerimiz şiddete maruz kaldıkça, itibarsızlaştırıldıkça, hor görüldükçe, maddi ve özlük hakları tırpanlandıkça, eğitim sistemi yazboz tahtasına döndürüldükçe bu ülkenin aydınlık yarınlara yürümesi mümkün olamayacaktır. Öğrencilerini kendi çocuğu gibi gören onlar için türlü fedakârlıklarda bulunan öğretmenlerimize yapılan saldırılar son bulmalıdır, eğitimcilerimiz baş tacı edilmelidir. Bu vesile ile öğretmenlerimize yapılan şiddet olaylarını bir kez daha kınıyor, şiddete uğrayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.

 

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Açıklamaya katılan Eğitim Sendikaları :

 

Türk Eğitim-Sen Ankara 6 No'lu Şube

 

Eğitim-Sen Ankara 4 No’lu Şube

 

Eğitim-İş Ankara 1 No’lu Şube

 

Aktif Eğitim-Sen Sincan Temsilciliği Adına.

 

 

 

 

Veli KESKİN 

 

Türk Eğitim-Sen Ankara 6 No'lu Şube 

 

Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol