Öğretmen Diyarı

Öğretmene İllerarası Rotasyon Çalışması

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanıİsmail Koncuk, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Yalova Şubesi'nin açılışını yaptı; daha sonra Türkiye Kamu-Sen Yalova İl Temsilciliğinin düzenlediği istişare toplantısına katıldı. Genel Başkan'a Türk Eğitim-Sen Mali İşler Sekreteri Seyit Ali Kaplan ve Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar Şahindoğan eşlik etti.     

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan İsmail Koncuk şunları söyledi:

Öğretmen Kanunu çalışmasıyla öğretmenleri kadrosuz olarak göreve başlatacaklar, hoşlarına gitmezse ‘uğurlar olsun' diyecekler. Öğretmenlerin iş güvencesini kaldıracaklar, iller arası rotasyon getirecekler.

MEB'in Öğretmen Kanunu üzerinde çalıştığını da ifade eden Koncuk şunları söyledi: “Öğretmenleri 657 sayılı DMK dışına çıkaracaklar. MEB yetkililerine ‘Bu hayırlı bir çalışma ise kapalı kapılar ardında yapmayın. Bizimle paylaşın, biz de destekleyelim' dedim. Ama ses çıkmadı. Bu çalışma ile ne yapacaklarını anlatayım: Öğretmenleri kadrosuz olarak göreve başlatacaklar, hoşlarına gitmezse ‘uğurlar olsun' diyecekler. Öğretmenlerin iş güvencesini kaldıracaklar, iller arası rotasyon getirecekler. Ben daha önce de bu konudaki görüşlerimi ifade ettim. Hatta ‘Bu çalışmayı size yaptırmayız' dedim. ‘Böyle bir çalışmamız yoktur' diyemediler. Bu noktada en başta öğretmenlerimiz yalaka sendikanın dümen suyunda olmamalıdır. Bu toplumun dinamiği olan, gerek milli ve manevi konularda, gerekse sosyal ve ekonomik haklar bakımından toplumu uyarması gereken öğretmenlerimiz bu anlamda kendine gelmelidir. Hayat, sadece ev ve okul arasındaki bir yol değildir. Hayat bize çok çeşitli tezgâhlar hazırlayabilir. Yaşananları tüm kamu çalışanlarına anlatın. Yanlışların üzerine gidin. Sadece günü yaşamayalım; gelecekte kurgulanan tezgâhları da görelim. Beraber mücadele edelim. Türkiye Kamu-Sen bu mücadeleyi yapıyor. Her türlü tepkiyi oluşturuyoruz. Sendikal anlamda hiçbir şeyi atlamıyoruz. Memurların hakkını, hukukunu korumak ve ülkemizin birlik ve bütünlüğünü savunmak için her türlü mücadeleyi yapıyoruz.”

 

MEBPERSONEL.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol