Öğretmen Diyarı

Öğrenci andının kaldırılması yargıya taşındı

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, demokratikleşme paketi çerçevesinde andın kaldırıldığını anımsatarak, kararı Ankara'daki 1. Meclis önünde ve tüm illerde kitlesel basın açıklamalarıyla protesto ettiklerini hatırlattı.
     
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile andın kaldırıldığına dikkati çeken Koncuk, "Milli kimliğimize, Türk varlığına her zaman sahip çıkan ve bunu her fırsatta gösteren Türk Eğitim-Sen, bu yönetmelik değişikliğini Danıştay nezdinde yargıya taşımıştır" ifadelerini kullandı.

Üniversitelilerden ‘Andımız’ın kaldırılmasına tepki

Öte yandan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri de, ‘Andımız’ın kaldırılmasına tepki gösterdi. Öğrenciler, ‘Mustafa Kemal’in doktorlarıyız’ pankartı açan bir grup öğrenci, okullarda öğrenci andının kaldırılmasına tepki için ‘Andımız’ı okuyup basın açıklaması yaptı.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nin ardından okullarda öğrenci andının kaldırılmasına tepki gösteren, ‘Mustafa Kemal’in doktorlarıyız’ pankartı açan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi bir grup, bugün fakülte önünde toplandı. Öğrenci andını okuyan grup adına basın açıklamasını Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi Musa Çallı yaptı.  Çallı, yaptığı açıklamada öğrenci andının kaldırılmasının birlik ve beraberlik duygusunu zedeleyeceğine belirterek şöyle dedi:
“Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte tesis edilen devrimler 10 yıldır tehdit altında. Bizler bu tehditlerin gerçek birer tehlike haline dönüştüğünü idrak ediyoruz. Kaygılarımızın başında ise Cumhuriyet’le birlikte oluşturulmaya çalışılan toplumsal bütünlük bilinci, intikam duygusu ile ötekileştirilerek tehdit edilmesi geliyor. Kendilerince belirledikleri toplumsal normların dışında kalanlara mesafeli davranarak toplumdaki birliktelik duygusunun zedelemeleri bizleri rahatsız ediyor. Bundan da önemlisi atamızın en hakiki mürşit ilimdir, fendir dediği bilim yuvası olan üniversiteler bu tehditlerden payını alıyor. Bilim ve kültür yuvalarının nitelikli eğitim kadroları tasfiye edilerek içleri boşaltılıyor. Özgür düşünce ortamı doğrudan yok edilmeye çalışılıyor. Demokrasinin doğasında bulunan çok sesliliği yükseltmek amacını taşıyan gençlik hazmedilemiyor.”

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol