Bu haber kez okundu.

NÖBETTEN EK-DERS KESİLEMEYECEĞİNE DAİR BİR UYARI!

Türk Eğitim-Sen nöbet eylemini süresiz hale getirdi. Talep, her nöbet günü için 6 ek-ders ödenmesi yönünde… Ancak idareler tehdite devam edip nöbet eylemini kırmaya çalışıyorlar. Kozlarından biri soruşturma açmak… Bu durumu ‘‘Nöbet Eyleminin Hukukî Bir Sonucu Olur mu?’’ başlıklı haber dosyamla açıklamıştım. İdarelerin kendilerince yarattıkları diğer done ise ek-dersi kesmek… ‘‘Nöbet Eylemine Katılan Öğretmenlerin Ek-dersi Kesilir mi?’’ başlıklı çalışmamla bu belirsizliğe açıklık getirmiştim. 


İdareler; öğretmen arkadaşlarımızı yumuşak karınları olan ek-dersten vurmaya, ek-ders üzerinden oynamaya devam ediyorlar. Ancak havanda su döverler. İlköğretim/Ortaöğretim Kurumları ve Ek-ders Yönetmeliği’ nde nöbet tutulmadığı zaman ek-dersin kesilmesi yönünde bir hüküm yok! İş bilmez idarecilere nöbet eylemine katılan öğretmenlerden ek-ders kesemeyeceklerine dair bir uyarıda daha bulunmak istiyorum:


İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ nin ‘‘Öğretmenlerin nöbet görevi’’ başlıklı 44. maddesinin 2. fıkrasında;


‘‘Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.’’ 


3. fıkrasında;


‘‘Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.’’ 


5. fıkrasında;


‘‘Öğretmen birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.’’


6. fıkrasında;


‘‘Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez.’’ 


7. fıkrasında;


‘‘Hamile öğretmenlere doğuma 3 ay kala ve doğumdan itibaren 1 yıl süre nöbet görevi verilmez.’’ denilmektedir.


Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ nin ‘‘Öğretmenlere nöbet görevinin verilmesinin esasları’’ başlıklı 91. maddesinin 2/b bendinde;


‘‘Birden fazla okulda ders görevi bulunan öğretmenlere kadrosunun bulunduğu okulda, kadrosunun bulunduğu okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet görevi verilir.’’ 


2/ç bendinde;


‘‘Bayan öğretmenlere doğumuna 3 ay kala ve doğumdan sonra 1 yıl sonra nöbet görevi verilmez.’’ 


2/d bendinde;


‘‘İstekleri hâlinde hizmet yılı 20 yıldan fazla olan bayan öğretmenlerle 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler, nöbet görevinden muaf tutulabilirler.’’ denilmektedir. 


Şimdi gelelim değerlendirmeye:


-İşçi, memur farkının ortadan kaldırılması amacıyla 5510 sayılı yasa 2006’ da yürürlüğe konmuş ve son 10 yılda emekli oranında büyük düşüş yaşanmış, emekliliği gelmiş öğretmen sayısı resmî verilere göre 165.000’ e ulaşmıştır. Dolayısıyla okullarımızda 20 yılını deviren kadın, 25 yılını deviren erkek öğretmen arkadaşlarımız nöbetten düşmüş olmaları nedeniyle ek-dersleri kesilmiyorsa,


-Ana sınıfı ve özel eğitim öğretmenlerinin nöbet tutmadıkları için ek-dersleri kesilmiyorsa,


-Öğretmen sayısı 2 ve daha az olmayan uygulama sınıflarında nöbet tutmadığı için bölüm şefinin ek-dersi kesilmiyorsa,


-Birden fazla okulda ders okutan öğretmen nöbet tutmadığı okuldaki ders ücretinden nöbet tutmadığı için ek-dersi kesilmiyorsa,


-Hamile öğretmenler doğumdan 3 ay önceden itibaren doğumdan 1 yıl sonrasına kadar geçen süreçte nöbet tutmadıkları için ek-dersleri kesilmiyorsa,


-Rehber öğretmenlere nöbet verilmediği için ek-dersleri kesilmiyorsa nöbet eyleminden dolayı nöbet tutmayan öğretmenin de ek-dersi kesilmemelidir!



Yücel ÖNDER

Türk Eğitim-Sen

Esenler İlçe Başkanı

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber