Öğretmen Diyarı

“Nefes Almak” İsteyen Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sesine Kulak Verin!
 Okul öncesi öğretmenlerinin “40 dakika ders, teneffüs hakkı, kadrolu yardımcı personel ve nöbet ücreti” talepleriyle başlattığı “Nefes Almak İstiyoruz” kampanyasında toplanan 10 bin imza, Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. Öncesinde okul öncesi öğretmenlerinin sorunları ve talepleri hakkında bilgi vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına KESK Eğitim, Örgütlenme ve Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit, KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fevzi Yılmaz, Genel Başkanımız Kamuran Karaca, Genel Eğitim Sekreterimiz Elif Çuhadar, Merkez Kadın Sekreterimiz Ebru Yiğit, Ankara şube yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın yaptığı basın açıklaması aşağıdadır.
 Türkiye’de okul öncesi eğitimde okullaşma oranı, OECD ülkeleri içinde son sırada
“Türkiye’de eğitimin temeli sayılan okul öncesi eğitim konusu yıllardır hak ettiği değeri görmemekte, özellikle okul öncesi öğretmenlerin yaşadığı sorunlar görmezden gelinmektedir. Bu nedenle Türkiye’de okul öncesi eğitimde okullaşma oranı, OECD ülkeleri içinde son sıradadır.
 Çocukların zekâ gelişiminin yüzde 70’lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanmaktadır
Her çocuğun 4-6 yaş arasında okul öncesi bir kurumda eğitim görmesi, çocuğun gelişimi açısından son derece önemlidir. Çünkü çocukların zekâ gelişiminin yüzde 70’lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Öğrenme becerileri de okul öncesi çağda gelişir. Bu dönemde sağlanan eğitim, çocuğun doğru alışkanlıklar ile öğrendiklerini uygulamada özgüven ve cesaret kazanmasına olanak sağlamaktadır.
 Türkiye’de okul öncesi çağdaki çocukların büyük bir bölümü okul öncesi eğitimden mahrumdur.
Türkiye’de okul öncesi çağdaki çocukların büyük bir bölümü okul öncesi eğitimden mahrumdur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2009’da başlatılan okul öncesi eğitimin zorunlu olma projesi, 2012’de 4+4+4 ile başlatılan “dindar nesil yetiştirme” hedefi ile rafa kaldırılmıştır. İktidarın okul öncesi eğitimin zorunlu yapılmasına yönelik herhangi bir adım atmamasının temelinde çocukların sıbyan mekteplerine gönderilmesi, eğitim ve pedagojik ilkelerle uzaktan yakından alakası olmayan çeşitli dini dernek ve vakıfların eline teslim edilmek istenmesi yatmaktadır.
 Tam bir ticarileşme ve keyfiyet söz konusudur
Devlet okullarındaki ana sınıflarında ise durum hiç parlak değildir. Bütün okul öncesi eğitim kurumları çok yüksek ücretler istemekte, bütün giderler velilerden karşılanmaktadır. Bu alanda tam bir ticarileşme ve keyfiyet söz konusudur. Bu kurumların denetimlerine yönelik birçok sorun yaşanmakta, sadece yılda bir kez ilköğretim müfettişlerinin teftiş yaptığı anaokullarında denetim işi göstermelik olmaktan öteye geçmemektedir. Anaokullarında ya da ana sınıflarında yeterli öğretmen, personel, pedagog ve sosyal hizmet uzmanı bulunmamaktadır.
 300 dakika aralıksız olarak ders yapan ve dinlenme süreleri olmayan okul öncesi öğretmenlerinin en temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamalarına izin vermeyen bir sistem
Okul öncesi eğitim veren tüm kurumlarda (bağımsız anaokulları ve ilkokul ana sınıflarında) günlük kesintisiz 6 etkinlik saati (günlük toplam 300 dakika) eğitim yapılmaktadır. 300 dakika aralıksız olarak ders yapan ve dinlenme süreleri olmayan okul öncesi öğretmenlerinin en temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamalarına izin vermeyen bir sistemin sağlıklı sonuçlar vermesi mümkün değildir.
 Okul öncesi öğretmenlerinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve dinlenebileceği yasal bir teneffüs hakları dahi bulunmamaktadır. 
Okul öncesi öğretmenlerinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve dinlenebileceği yasal bir teneffüs hakları dahi bulunmamaktadır. Sınıfını yardımcı personele emanet edip, ihtiyacını gidermek için çıktığı durumlarda bile çocukların bütün sorumluluğu yine okul öncesi öğretmenlerinin omuzlarındadır. Birçok kurumda yardımcı görevli olmadığından okul öncesi öğretmeni, ders araç gereçlerinin tamamlanması, fotokopi vb. hazırlıkların yapılması için, mesai saatlerinin dışında okulda bulunmak zorunda bırakılmaktadır.
 Eğitim Sen olarak, okul öncesi eğitimin tamamen parasız ve zorunlu hale getirilmesini, okul öncesi öğretmenlerin taleplerinin eksiksiz karşılanmasını istiyoruz. 
Bununla bağlantılı olarak haftada en az 30 saat derse giren okul öncesi öğretmenleri için;

- Teneffüs hakkının tanınmasını,
- Nöbet ücreti verilmesini,
- Her okul öncesi sınıfına kadrolu yardımcı personel istihdam edilmesini,
- Okul öncesi eğitim kurumlarındaki fiziki koşulların iyileştirilmesini ve her kuruma yeterli büyüklükte ve donanımda oyun bahçesi açılmasını
talep ediyoruz. 

Bu taleplerimiz doğrultusunda MEB’in harekete geçmesi, okul öncesi öğretmenlerinin sorunlarına çözüm üretilmesi ve okul öncesi eğitimin zorunlu ve tam gün olması talebiyle başlattığımız imza kampanyası ile toplanan imzaları bugün MEB’e sunuyor ve okul öncesi eğitimde yaşanan sorunların en kısa süre içinde kalıcı olarak çözülmesini istiyoruz.”


Kaynak: Eğitim-Sen Resmi İnternet Sitesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim