Öğretmen Diyarı

MÜDÜR MÜLAKATINDA ŞANSINIZ SIFIR...

Siyasette ağzınızla kuş tutsanız halka anlatamıyorsanız elde var sıfır…

 

 

 

İktidar partisi 12 yıldır her alanda doğru veya yanlışlığı tartışılabilir pek çok değişime imza attı. Ancak kendilerinin de başarısızlık konusunda hem fikir olduğu eğitim alanında atılan adımlar bir türlü tutmadı.

 

 

 

MEB; ücretsiz ders kitabı,okul sütü,fatih projesi, SBS,LYS,TEOG,ÖSS,YGS,en son ücretsiz dershane..gibi pek çok değişiklik , 4 bakan ve sayısız bürokrat eskitti.Gelinen noktada yine halk memnun değildi. Peki nasıl olacaktı?

 

 

 

Yapılacak yeniliklerle ilgili paydaşlarla istişare yapmak yerine, biz yaptık oldu metodunu kullanan ama bir türlü olduramayan irade sonunda kendince suçluyu tespit etti.Bu mükemmel (!) projeleri vatandaşa istenildiği gibi anlatamayan/anlatmayan idareciler.

 

 

 

Bu işin yolunun PR (Halkla İlişkiler) olduğu fark edildi. İlk aşamada İletişimci Bakan ve bürokratlar seçildi. Siyasi görevlendirmelerle tüm bakanlık kadrosunun, İl müdürlerinin, hatta ilçe müdürlerinin etkin halkla ilişkileri yapabilecek kişilerden seçilerek başarılı olunabileceği planlanmıştı, ama yetmedi.Çünkü görevlendirilenler bizdendi, her düzenlemeyi doğru yanlış demeden savunuyorlardı ama halkla yeterince iletişim halinde değillerdi.

 

 

 

Bir sonraki aşamada, en küçük ölçekte halkla iletişim halinde olan okul müdürlerinin bu şekilde seçilmesinden başka çare kalmamıştı.

 

 

 

Doğruya doğru yanlışa yanlış diyen tecrübeli müdürlerin direncini kırıp, doğru yanlış ayırt etmeyen yeni savunucuları görevlendirmek üzere gerekli düzenlemeler yapıldı.

 

 

 

İşte bu amaçla yapılacak mülakatta, mevzuat bilgisinden daha çok iletişim ve ikna kabiliyeti iyi olan ve yapılacak her şeyi doğru yanlış demeden sahiplenip,özümseyip, ölümüne savunacak kişiler aranacak.

 

 

 

Özetle; Mülakatta mevzuatı ezbere bilmenizin,tecrübeli idareci olmanızın, Atatürk ilkelerine bağlılığınızın, Cumhuriyetimizi,demokrasiyi,insan haklarını,Türk Devlet geleneğini ve adabını özümsemenizin.. vs. çok da  önemi olmayacak gibi.

 

 

 

Kul hakkı yemeyi,haksızlığı,zulmü kesin bir şekilde yasaklayan Kuran-ı Kerim ayetlerini,

 

 

 

Hz.Muhammedin (sav), "bir haksızlık gördüğünüzde elinizle düzeltin eğer elinizle düzeltemiyorsanız; dilinizle düzeltin, dilinizle düzeltemiyorsanız; kalbinizle buğz edin bu da imanın en zayıf halidir" hadisi şerifini,

 

 

 

“Haksızlık karşısında susanlar haklarıyla beraber şereflerini de kaybeder” buyuran Hz.Alinın (r.a) öğüdünü,

 

gerektiğinde hafızanızdan ve hayatınızdan çıkaramayacaksanız,

 

 

 

Koşulsuz BİAT etmeyecek ve mülakatta size gösterilecek KARA tahtayı bu AK tır diye savunamayacaksanız boşuna mülakata girmeyin.Şansınız SIFIR…  

 

 

 

      Hakan ÖZTÜRK

 

      Türk Eğitim-Sen

 

Büyükçekmece İlçe Başkanı          

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim