Öğretmen Diyarı

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE \'YERİNDE\' İSTİFA ÇAĞRISI

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcıları Musa AKKAŞ ve Mehmet Yaşar ŞAHİNDOĞAN Muğla’da yaşanan müdürlerin görevlendirmelerindeki haksızlıklardan dolayı iddiaların gerçekleştiği olay “yerinde” yapılan protesto ile Milli Eğitim Müdürü İradet GENÇ’i istifaya çağırdı.

Kayamakamı ziyaret edip yaşanılan haksızlıkları kaymakama dile getiren TES genel Merkez Yöneticileri daha sonra bir basın açıklaması gerçekleştirdi.Milas Atapark’ta düzenlenen protesto sonrası TES Genel Başkan Yardımcıları Musa AKKAŞ ve Mehmet Yaşar ŞAHİNDOĞAN’ın da aralarında olduğu bir heyet Milli Eğitim Müdürü İradet GENÇ’i makam “yerinde” ziyaret ederek istifaya davet etti.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan yardımcılarının da bizzat katıldığı eylemde Milas ilçesinde okul müdürü görevlendirilmelerinde yaşananlar yeniden gündeme getirildi. Milas Atapark’ta toplananlar Milli Eğitim Müdürü İradet GENÇ’i yapılan haksızlıklardan dolayı protesto etti.Yapılan basın açıklamasında konuşan Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş, süreç içerisinde yaşananları anlatarak adaletin tecelli etmesini ve ilgililerin istifa etmesini istedi.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş’ın gerçekleştirdiği basın açıklamasına; Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan, Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, Türk Eğitim Sen Milas İlçe Temsilcisi Adnan Karaağaç, Eğitim Sen Milas İlçe Temsilcisi Mustafa Ali Demirci, MHP Milas İlçe Teşkilatı Başkanı Murat Yıldırım, Milas Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Kalyoncu ve sendika üyeleri katıldı.

 

“Türkiye, son aylarda okul müdürlerinin görevlendirmesinde yaşanan skandallarla sarsıldı. Önce görev süresi uzatılan müdürlerde yaşanan torpil furyasını deşifre ettik; ardından da ilk kez ve yeniden görevlendirilen müdürlerin nasıl belirlendiğini, bu süreçte insanların nasıl fişlendiğini, komisyon üyelerine nasıl baskı yapıldığını somut örnek ve belgeleriyle kamuoyu gündemine taşıdık.” diye konuşarak açıklamasına başlayan Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş, Muğla’da yaşananları adam kayırmanın, torpilin, kariyer ve liyakatin ayaklar altına alındığının en canlı kanıtı olarak gösterdi.

 

“KAZANANLAR MÜLAKAT ÖNCESİNDE BELLİ OLDU”

 

Muğla'da ilk defa ve yeniden görevlendirilecek müdürlere uygulanan sözlü sınavlarda kazananların daha mülakat yapılmadan belli olduğunu söyleyen Akkaş, konuşmasında sözlü sınav komisyonu üyesi Ali Öğütveren’in dilekçesine yer vererek; bu dilekçenin kazananların mülakat öncesinde belli olduğunu ortaya çıkardığına dikkat çekti.

 

Akkaş; “Görüldü ki, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen listeler, komisyon başkanları aracılığıyla diğer komisyon üyelerine bildirilmiş ve listelerde yer alan isimlerin mülakatı kazanması sağlanmıştı. Komisyon üyesi Ali Öğütveren'in ise hazır listeleri onaylamadığı için İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç tarafından istifası istendi. İçinde Allah korkusu taşıyan, dürüst, hakkaniyetten yana, şerefli bir şube müdürü olan Öğütveren, Muğla Valiliğine torpili anlatan bir dilekçe verdi ve komisyon üyeliği görevinden istifa etti, daha doğrusu istifa ettirildi.” diye konuştu.

 

Sözlü sınav komisyonu üyesi Ali Öğütveren’in şerefli bir komisyon üyesi olduğunu belirten Akkaş açıklamasında şunları kaydetti; “MEB'de görevini layıkıyla yerine getirmeye çalışanları, hak, hukuk gözetenleri, kadrolaşmayı tasvip etmeyenleri, içinde Allah korkusu taşıyanları nasıl da tasfiye ediyorlar. Biz Türk Eğitim-Sen olarak, 'başıma ne gelir' korkusu yaşamadan sadece işini yapmaya çalışan, iktidarın emir eri olmayı reddeden, haksız puanlamalara karşı duruş sergileyen Ali Öğütveren'i tebrik ediyoruz. Öğütveren'deki Allah korkusu, şerefli duruş ülke genelindeki tüm komisyon üyelerinde olsa idi bugün yaşadıklarımızın onda birine tanıklık etmezdik.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

 

Türk Eğitim-Sen olarak görevini kötüye kullananların cezalandırılması için girişimlerde bulunduklarını belirten Akkaş, Muğla'da yapılan müdürlük mülakatlarında görevli komisyon üyesi olan aynı zamanda Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç ile Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç hakkında savcılık makamına irtikâp ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

 

Konuşması sık sık ‘istifa’ sloganlarıyla kesilen Akkaş; idari soruşturma başlatılması için de Milli Eğitim Bakanlığına girişimde bulunduklarını ifade ederek şunları aktardı; “Biz bu olayı kamuoyuna açıkladığımızda Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın milli eğitimi kirleten Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç ile Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç’i derhal görevden almasını talep etmiştik. Aradan geçen sürede bu zat-ı muhteremler hala makamlarında oturmaktadır. Bizim tek arzumuz adaletin tecelli etmesi, makamları kirleten bu kişilerin görevden alınması, okul yöneticiliğinde adrese teslim atamalar yerine; hak edenlerin, emek verenlerin yöneticilik koltuğuna oturmasıdır.”

“Kimse oturduğu makamları kirletemez”

 

Akkaş basın açıklamasını “Yandaş, candaş, sırdaş olanları koruyan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talimatlarını harfiyen yerine getiren, kendilerinden olmayanlara yaşam hakkı tanımayan, biat kültürü ile donanmış bu skandalın kahramanı komisyon üyelerini kınıyor ve bu kişilere de sesleniyorum: Siz bir eğitimcisiniz. Çocuklarınıza, torunlarınıza hak yemeyi, adaletsizliği, torpili mi öğretiyorsunuz? Onlara, onurlu bir şekilde yaşamayı öğretmek yerine, onursuz bir geleceği mi layık görüyorsunuz? Ötekileştirmek, kendinden olmayanı ayrık otu olarak görmek, hak etmediği mevkilere insanları getirmek mi sizin çocuklarınıza, torunlarınıza layık gördüğünüz dünya? Türk Eğitim-Sen sonu nereye kadar uzanırsa uzansın bu olayın takipçisi olacaktır. Kimse oturduğu makamları kirletemez. Şayet kirletiyorsa sonuçlarına da katlanır.” Diye sonlandırdı.

 

 

aaa aaa

kaynak: kamuexpress.com'

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim