Öğretmen Diyarı

Memurlar Borç Batağında

Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Senin ortak araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4.109 lira olarak açıklandı. Araştırma ayrıca tek kişinin yoksulluk sınırının 2.029 tl çalışan tek kişinini açlık sınırının ise 1.569 lira olduğunu ortaya koydu.

Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Senin ortak araştırmasına göre dört kişilik  bir ailenin yoksulluk sınırı 4.109 lira olarak açıklandı. Araştırma ayrıca tek kişinin yoksulluk sınırının 2.029 tl çalışan tek kişinini açlık sınırının ise 1.569 lira olduğunu ortaya koydu.

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen sendikası Araştırma Geliştirme merkezi'nin yapmış olduğu 2014 kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

 

 

Bu sonuçlara göre, Kasım ayında tek kişinin yoksulluk sınırı 2.029,68 TL oldu. Bununla birlikte İnsanca bir hayat için gerekli en düşük gelir olarak tanımlanan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.109,88 Lira olarak belirlendi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 1.569,06 Lira olarak hesaplandı.

 

"TEK KİŞİNİN YOKSULLUK SINIRI 190,29 LİRA"

 

Sonuçları geçen yıl ki rakamlarla kıyaslayan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen sendikası, 12 aylık verilere göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 190,29 lira; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi 432,24 lira; açlık sınırı ise 153,84 lira yükseldiğini aktardı.

 

öte yandan  Son bir yıl içinde yoksulluk sınırındaki artış'a da değinilerek şu rakamlara yer verildi: %10,3; açlık sınırındaki artış %10,9; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddindeki artış ise %11,8'i buldu.

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanlığınca yapılan diğer bir açıklamada ıse 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 945,39 TL olduğu belirtilerek bu nedenle ortalama 2.185,3 lira maaş alan bir memur, maaşının %43,26'sını yalnızca ailesinin gıda harcamaları için ayırmış olduğu vurgulandı Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan kira giderinde ise ortalama maaşının %28,28'ini götürdü söylenildi. 

         

"GERÇEK GÜN GİBİ ORTADADIR"

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan "2013 yılında yapılan toplu sözleşme rezaleti kamu çalışanlarını zor durumda bıraktı. Bu gerçeği görmezden gelenler, ek zam talebimize de gözlerini kapatmakta, başlarını kuma gömerek kaçacaklarını sanmaktadırlar. Oysa gerçekler gün gibi ortadadır. Vatandaşın cebine yansıyan, mutfak enflasyonu resmi verilere göre %10'u aşmış durumdadır. Menfaatleri uğruna kamu çalışanlarını bir kalemde satanlar, hala yaptıkları tarihi toplu sözleşme rezaletini savunuyorlar. Kamu çalışanları ise ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünmeye devam ediyor." diye konuştu

 

maaşının yüzde 70'inden fazlasını gıda ve kiraya ayıran çalışanların diğer ihtiyaçlarının hangi birine yetişeceğini bilmediğine dikkat çekerek "Zorunlu ihtiyaçları için kredi çekmek zorunda kalan kamu çalışanları borç batağında yüzüyor. Enflasyon mağduru kamu çalışanları, kendisini bu duruma düşürenlerden günü geldiğinde hesap sormalıdır." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Memurlar Borç Batağında

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim