Öğretmen Diyarı

Memur maaşının yüzde 70’den fazlası gıda ve kiraya gidiyor\'

Kamu-Sen'in araştırmalarına göre son bir yıl içinde yoksulluk sınırındaki artış yüzde 10,3; açlık sınırındaki artış yüzde 10,9; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddindeki artış ise yüzde 11,8’i buldu. 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 945,39 TL oldu. Ortalama 2.185,3 lira maaş alan bir memur, maaşının yüzde 43,26’sını gıda harcamaları için ayırmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan kira gideri ise ortalama maaşının yüzde 28,28’ini götürdü. Böylece bir memur, ortalama maaşının yüzde 71,5’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 28,5’i kaldı. Başka bir ifade ile memur ailesinin bir aylık ulaşım, ısınma, haberleşme, temizlik gıda gibi zorunlu ihtiyaçları için elinde 622,81 lira kaldı. 

 

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre, Kasım ayında tek kişinin yoksulluk sınırı 2.029,68 TL oldu. İnsanca bir hayat için gerekli en düşük gelir olarak tanımlanan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.109,88 lira olarak belirlendi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 1.569,06 lira olarak hesaplandı. Rakamlar geçtiğimiz yılla kıyaslandığında, 12 aylık verilere göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 190,29 lira; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi 432,24 lira; açlık sınırı ise 153,84 lira yükseldi. 

 

Asgari geçim sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, vatandaşın cebine yansıyan enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığını belirterek, bir memurun maaşının yüzde 70’den fazlasının sadece yeme içme ve kiraya gittiğini söyledi. Memur maaşlarına ek zam yapılmasının zaruri hale geldiğini öne süren Koncuk, şu değerlendirmelerde bulundu: 

 

“2013 yılında yapılan toplu sözleşme rezaleti kamu çalışanlarını zor durumda bıraktı. Bu gerçeği görmezden gelenler, ek zam talebimize de gözlerini kapatmakta, başlarını kuma gömerek kaçacaklarını sanmaktadırlar. Oysa gerçekler gün gibi ortadadır. Vatandaşın cebine yansıyan, mutfak enflasyonu resmi verilere göre yüzde 10’u aşmış durumdadır. Menfaatleri uğruna kamu çalışanlarını bir kalemde satanlar, hala yaptıkları tarihi toplu sözleşme rezaletini savunuyorlar. Kamu çalışanları ise ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünmeye devam ediyor. Maaşının yüzde 70’inden fazlasını yalnızca gıda ve kiraya ayıran çalışanlarımız, diğer ihtiyaçlarının hangi birine yetişeceğini bilemiyor. Zorunlu ihtiyaçları için kredi çekmek zorunda kalan kamu çalışanları borç batağında yüzüyor. Enflasyon mağduru kamu çalışanları, kendisini bu duruma düşürenlerden günü geldiğinde hesap sormalıdır.” 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim