Öğretmen Diyarı

MEB'in 1709 şube müdürlüğü ataması iptal edildi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en tartışmalı uygulamalarından birisinin sadece sözlü sınava dayalı olarak 1709 şube müdürlüğü ataması yapması ve bu atamaları yargı kararlarına rağmen iptal etmemesi olduğunu vurgulayarak, "Zira sendikamız da kadrolaşmaya yol açan, objektiflikten uzak sadece sözlü sınava dayalı olarak yapılan şube müdürlüğü atamalarını yargıya taşımış, hem konuyla ilgili yönetmeliğin yürütmesini durdurmuş, hem de tüm atamaların iptali için ayrı bir dava açmıştı. Tüm atamaların iptali için açtığımız davada yargı süreci hala devam etmektedir" ifadesini kullandı.

'MEB, YARGI KARARLARI KARŞISINDA DUVARA DAYANMIŞTIR'

Yargıdan nihai kararın dün çıktığı kaydeden Koncuk şunları dedi:

"Buna göre Danıştay, sözlü sınava dayalı olarak yapılan 1709 şube müdürlüğü atamasını iptal eden Ankara 7. İdare Mahkemesi kararını onamıştır. Peki bu ne anlama gelmektedir? Bu, Milli Eğitim Bakanlığı’na sadece sözlü sınavla atama yapamayacağını, yazılı sınavı değerlendirme dışı bırakamayacağını çok açık bir şekilde bildirmektedir. Görüldüğü üzere MEB yargı kararları karşısında şube müdürlüğü konusunda duvara dayanmıştır."


'BU ALENİ HUKUKSUZLUK NEREYE KADAR GİDECEK?'

Bakanlığın daha önceleri de yargı kararlarını uygulamaktan kaçındığını öne süren Koncuk şöyle devam etti:

"Bu atamaları iptal etmemişti. Ancak MEB’in artık kaçacak yeri kalmamıştır. Hukukun ayaklar altına alınmaması, Bakanlığın hem kendisini hem de şube müdürlerini bu utançtan kurtarması artık bir zorunluluktur. Bu aleni hukuksuzluk nereye kadar gidecektir? MEB artık kendine gelmeli ve atama bekleyen şube müdürlerini daha fazla mağdur etmemelidir. Öncelikle sadece sözlü sınava dayalı olarak yapılan 1709 şube müdürlüğü ataması ivedilikle iptal edilmeli ve atamalar yeniden yapılmalıdır. MEB yetkilileri bilmelidir ki; yargı kararlarının uygulanmaması hukuk tanımazlıkla eşdeğerdir. Yargı kararları doğrultusunda hak eden insanların ataması bir an önce yapılmalı, MEB bu tartışmalara hukuk kararları çerçevesinde noktayı koymalıdır. Şu da bilinmelidir ki; yargı kararlarının uygulanmaması eğitim çalışanları nezdinde Milli Eğitim Bakanlığı’nı hep tartışmalı bir bakanlık yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bu kararların mutlaka uygulanmasını sağlamalıdır."

egitimajansi.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim