Öğretmen Diyarı

MEB Şubatı Bile Beklemeden Öğretmen Ataması Yapmalıdır

Türk Eğitim-Sen Mardin Şube Başkanı Bahattin BİÇER, Mardin'in kanayan yarası öğretmen açığının had safhaya ulaştığını, yetkililerin bir an önce kamuoyu baskısı oluşturarak Şubat 2014'te MEB'in mutlaka öğretmen ataması yapması gerektiğini belirterek Mardin'deki durumun aciliyetine dikkat çekti.


İl Başkanı Bahattin BİÇER sözlerine; Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi rakamlarına göre 2315 öğretmen ihtiyacı vardır ve ihtiyaç sayısına idareci olan öğretmenlerimiz dahil değildir, yaklaşık olarak 300 tane de öğretmenimizin idareci olmasıyla açık iyice büyümüştür bu durum Mardin'de eğitimi felç etmiştir. En basiti, il genelinde 600'e yakın sınıf öğretmeni açığı vardır bunlar ücretli öğretmenlerle doldurulmaya çalışılıyor. Birleştirilmiş sınıflarda bile ücretli öğretmen görevlendirilmesi olur mu? Burada kesinlikle ücret karşılığı görev yapan öğretmenlerimize söz söylemiyoruz biliyoruz ki onlar ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar ancak KPSS'ye gireceğinden dolayı zaten öğretmenimiz rahat değil bir de şartların olumsuzluğu eğitimin dolasıyla bu ülkenin belini bükmektedir. Çünkü burada kaybolan yalnızca çocuklarımız değil ülkemizin geleceğidir. İl genelinde yine 200'ün üstünde İngilizce Öğretmenine 100'e yakın Sosyal Bilgiler öğretmenine ihtiyaç vardır. Ve yine 200'ün üstünde Rehber öğretmene ihtiyacı vardır. Mardin'de ve ilçelerinde yaklaşık 1000 tane ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmıştır. Bu durum ağır kalp krizi geçiren bir hastaya sizin su vermeniz gibidir. 


Mardin özelinde Güneydoğudaki tüm illerimizi kaybetmemek ve kaderlerine terk etmemek için Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın artık eğitim konusunda kendisine çeki düzen vermesi gerekmektedir. 


Eğer bu konuda gereken yapılmazsa öğretmenler öğrencileriyle buluşamazsa ülkenin kaybedeceğini tekrar tekrar belirtiriz. 


Eğitim kesinlikle bütçeye takılmamalıdır, üç beş kuruşun hesabını yaparken bir bakmışsınız ülke dinamikleri yerinden oynamıştır. Eğitim almayan bir insan yarım kalmış demektir. Yarım insan, dindar olsa ne olur muhafazakar olsa ne olur? O yüzden şapkamızı önümüze alıp bir kez daha düşünmeliyiz. Ya üç beş kuruşun hesabını yapacağız ya da ülkenin ne hale geleceğinin hesabını yapacağız.


BİÇER, Bu konuda başta sayın Valimiz olmak üzere herkese görev düşmektedir, hükümetimize Şubat 2014'te atama yapılması için baskı yapmalı talepte bulunmalıdır. Zaman, elimizi taşın altına değil, gövdemizi koyma zamanıdır. Eğer Şubat ayında herhangi bir atama yapılmaması halinde Türk Eğitim-Sen Genel Merkezimizin ve şube olarak da bizim eylemler yapacağımızı belirtir ve siz kamuoyuna saygıyla duyururuz...
Bahattin BİÇER


TES Mardin Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim