Öğretmen Diyarı

Malatya\'da Türk Eğitim Sen’li 150 Müdür Yardımcısı Görevden Alındı

Son zamanlarda Okul müdürlerinin uygunsuz şekilde bir uygula ile görevden alınmalarının ardından şimdi de müdür yardımcıları hakkında benzer uygulamalar başladı.


Türk Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, okul müdür yardımcısı atamalarında da 150 üyelerinin gerçekçi değerlendirmelerden uzak olarak siyasi bir şekilde görevden alındığını belirtti.


Yaptığı açıklamada, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okul müdür yardımcıları atamalarında da yönetmeliklere aykırı hareket edilerek iktidara yakın sendikaya üye öğretmenlerin görevlendirildiğine işaret eden Şenol, şöyle devam etti: “Okul müdür yardımcıları değerlendirmesinde Türk Eğitim Sen üyelerinden 150 kişiye yakını görevden alındı. Çok nadir kişi kaldı. Kimisi 3 yılını doldurmamış kimisi de bazı kanallardan torpil bularak o şekilde kaldı. Müdür yardımcılıklarında da en az okul müdürleri kadar kıyım yaşandı.


Biz okulları geziyoruz. Okullarda Müdür yardımcıları görevlerini bilmedikleri için görevlerini yerine getiremiyorlar. Okullarda bir kaos var ve disiplin kalmamış. Sendikamıza üye olan müdür yardımcılarından görevlerinde kalan kişi sayısı iki elin parmağını geçmeyecek sayıda. Bazı okul müdürleri başarılı olan müdür yardımcılarını teklif etmelerine rağmen il milli eğitim müdürlüğü bunu onaylamadı. Bunları geri çevirerek suç işlediler. Yönetmelik ‘okul müdürü teklif eder, il komisyonu onaylar’ diyor. Koskoca milletvekili devreye giriyor. Onun önerdiği isim okul müdürlüğü listesinde olmamasına rağmen il milli eğitim müdürlüğü onaylayıp gönderiyor.”


Hükümetin yurt dışındaki Türk okullarını kapattırma girişimleri ile bunlara karşılık yabancı ülkelerde eğitim kurumu açma çalışmalarını da değerlendiren Türk Eğitim Sen şube başkanı Şenol, “Yurt dışında bir grubun okulları var. Bu okullar açıldığı zaman ön ayak olundu. ‘Bayrağımız orada dalgalansın, istiklal Marşımız orada okunsun bayrağımız dalgalansın’ diye oralarda okullar açıldı. Herkes bir şekilde bu okullara yardım etti. Maddi manevi herkes övünüyordu. Bu okulların düzenlediği Türkçe Olimpiyatları'na özellikle bu iktidar gidip plaket veriyorlardı. Ne olduysa birden ‘bu okulları biz yöneteceğiz’ demeye başladılar. İşin garip tarafı, Türkiye’deki yüzlerce okul fiziksel altyapı, eğitim malzemeleri açısından çok ciddi sıkıntılar yaşıyorken, eğitimi düşünen varsa önce Türkiye’deki okulların sorunlarını çözmeli” diye konuştu.


Kaynak: http://www.sendikahaberleri.com/Alindi/Detay/15255

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol