Öğretmen Diyarı

KURUNUN YANINDA YAŞIN YANMASINA İZİN VERİLMEMELİDİR

GENEL BAŞKAN:  ELİMİZDE EN ÜST MAHKEMENİN VERDİĞİ ÖNEMLİ BİR KARARI VAR.  BUNA GÖRE 6 YIL ÖNCE ATAMASI YAPILANLARIN İPTALİ SÖZ KONUSU OLAMAZ.
Genel Başkan İsmail Koncuk, FOX TV ile gerçekleştirdiği röportajda, 2010 yılı KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavının iptaline ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Koncuk,  6 yıl önce yapılan memur atamalarının iptalini düşünmenin abeste iştigal olduğunu söyledi.  Genel Başkan açıklamasına şöyle devam etti:
“Elimizde önemli bir mahkeme kararı var. 17. İdare Mahkemesi, Danıştay İdare Kurulu’nun da benzer bir karar verdiği görülüyor. Bu kurulun davaları en üst  mahkemedir. İdare mahkemesinin hukuki mütalaası itiraz edilmezdir. Buradan hareketle şunu çok net söyleyebiliriz; 6 yıl önce yapılmış atamaların iptali bu mahkeme kararı ile düşündüğümüz zaman söz konusu olmaz. Danıştay İdari  Davalar Kurulu’nda benzer konularda verdiği kararlar da var. 
150 bin atanan arkadaşımız, “acaba benim 6 yıl önce yapılan atamam iptal edilecek mi” kaygısı yaşamasınlar. Böyle bir iptal düşünmek bile abeste iştigaldir. Elimizde 28 Aralık 2015 tarihinde verilen mahkeme kararı vardır. 
Kararın gerekçesi açıktır ve en üst mahkeme tarafından verilmiştir. Atamaların iptali asla geriye doğru yürümez şeklinde hüküm içeren kararlar. Bu işin hukuki tarafıdır. Bir de vicdanların masum insanların boş yere sıkıntıya sokulmasına izin vermemesi önemlidir. 
Yetkililer tarafından yapılması gereken şeyler bellidir. 2010 yılında bizler KPSS hırsızlarının belgesini ortaya koyduk. Hırsızlık  olduğunu iddia ettik. 2010 yılında yapılan eğitim bilimleri sınavını iptalini sağladık. O tarihte eğitim bilimleri dışında genel kültür, genel yetenek ilgili bir durum söz konusu olmamıştı. 6 yıl sonra bir karar veriliyor. Bu kararı manidar bulduğumu söylemek istiyorum. KPSS hırsızlarını savcılık tarafından tek tek takibi yapıldı. Bunlarla ilgili gerekli hukuki işlemler yapılıyor. Bu hırsızlığı yapanlar, kamudan ayıklanır, hangi makamda olursa olsun ayıklaması yapılır. İnsanların rahat bir nefes alması sağlanır. Kurunun yanında yaş da yanmaz. Hükümetin de buna müsaade edeceğini sanmıyorum. Bu mahkeme kararı 150 bin insanımızı korkutmasın rahat olsunlar.”
 

...:: GENEL BAŞKANIN AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ ::...Kaynak: http://www.turkegitimsen.org.tr/icerik_goster.php?Id=11038

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim