Öğretmen Diyarı

Kurs Adı Altında Dershanecilik Yapılacağı İlan Edildi, Sendika Başkanları Eleştirdi

İsmail Koncuk’tan Sert Eleştirdi

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim’in bu uygulamasını “Dershanecilik faaliyeti bir ihtiyaç ise siz neden bu kurumları kapattınız? Bunun dershanecilikten tek farkı ücretsiz olması. AKP iktidarının 13 yılda oluşturduğu eğitim sistemi öğrencileri üniversite sınavına ve TEOG’a yetmiyor. (Milli Eğitim’in afişleri) bunun itirafıdır, esasen; yetmiyor. ‘Biz sınavı ortadan kaldırabilecek bir düzenleme oluşturamadık, bunu beceremedik’ anlamı ortaya çıkıyor. Zenginin çocuğu özel ders alırken nasıl olacak? Bu kurs merkezlerine bile öğrenci gitse, zengin çocuğu evine gelen öğretmenlerle eğitebilir. Bir şekilde kendisine avantaj sağlayan olacak.” sözleriyle eleştirdi. 

Tartışılması Gereken Bir Sistem

AK Partinin dershanecilik faaliyetini yasaklayan kanun çıkardıktan sonra daha önce ücretli olan kurs merkezlerini ücretsiz hale getirerek daha etkili şekle getirmeye başladığına dikkat çeken Koncuk, “Dershanelerden doğan boşluğu kaldırmak gibi bir iddia ile bu işe girdiler. Şimdi bu iddianın altını doldurmak istiyorlar. Bir kurs ihtiyacı var mı? Var. Öğrenciler bu ihtiyacı dershanelerden karşılıyordu. Bu kurumlar kapatılınca arkadan bu sistemi getirmek zorunda kaldılar. Tartışılması gereken bir sistem. Devlet ‘ben normal eğitim-öğretim döneminde öğrenciye gerekli bilgiyi veririm, onları donanımlı hale getiririm’ diyebilmeli. Özel ve devlet sektöründe dershanecilik faaliyetine gerek kalmamalı. Devlet adam gibi bir eğitim versin. Derslik başına düşen öğrenci sayısı azalsın. Sınav girilen ortaöğretim sistemi değişin. Üniversiteler sınavsız hale gelsin. Bugün bunlar mümkün değil. Şimdi ciddi bir yarış var. Bu sistem ciddi bir şekilde tartışılması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

‘Eveleyip, Gevelemeye; Anlamamaya Ve Topluma Yanlış Anlatmaya’ Gerek Yok

Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler konusunda çok net bir karar verdiğinin altını çizen Koncuk, bunu ‘eveleyip, gevelemeye; anlamamaya ve topluma yanlış anlatmaya’ gerek olmadığını dile getirdi. Yüksek mahkemenin ‘sen bu dershaneleri kapatamazsın’ dediğini bildiren Koncuk, iktidarın bu kararı halen sulandırmaya çalıştığını söyledi. Bakanlığın ‘yönetmelikle’ Anayasa’nın kararını adeta by pas edecek bir düzenleme yapmak istediğine işaret eden Koncuk, şunları kaydetti: “O zaman mahkemenin kararını uygulamış olmuyorsun ki. Artık Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna inanmak için çok saf olmak veya yandaş gerekir. ‘Anayasa Mahkemesi kararını uygulayın. Bizi dünyaya rezil etmeyin. Kararı sulandırmadan uygulayın’ diyoruz. Öyle bir sistem getirin ki dershaneler müşteri bulamamaktan kapatılsın. Okullarda kurs merkezi açılın; fakat dershaneler de faaliyet göstersin. Okullardaki kurs merkezlerinin dershaneler kadar verimli olabileceğini düşünmüyorum. Hafta içi derslere ek kurslar öğretmenlerimizi yorar. Bu normal eğitim-öğretime de yansır. Mezun 2 milyon öğrenciyle devlet bu yükü kaldıramaz.”

Bir Gruba Karşı Operasyonlar Yüzünden Dershaneler Siyasete Taşındı

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, AK Partinin bir gruba karşı yürüttüğü operasyonlardan sonra dershanelerin siyasetten gündeme getirildiğini söyledi. Dershaneler kapatıldığında yerinin nasıl doldurulacağının eğitim kesimleri ile tartışılmadığını ifade eden Karaca, bu yönelimin acımasızca sürdürüldüğünü aktardı. Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen dershanelere operasyonların devam ettiğini belirten Kamuran, şunları kaydetti: “Hukuksuz, haksız, vicdanları yaralayan müdahaleler yapılıyor. Anayasa Mahkemesi dershaneler için ‘kapatılamaz’ deyince, Milli Eğitim Bakanı ‘çıkaracağımız yönetmelikle’ yeniden düzenleyeceğiz, diyebiliyor. Bu kısmı da hukuki değil. Okullar yeniden eğitim kurumu haline getirilmeden zorlama ile sonuç alınamadığı bu ilanlarda açık bir şekilde görülüyor. Mahkeme kararını, eğitimcilerin görüşlerini bir kenara bırakın; Bakanının dediği gibi gerçekten ihtiyaç yoksa o zaman bu ilanlar neyin nesi? Tüm okulların dershaneye dönüştürülmesinin neyin nesi, diye sormak gerekir. Eğitimde her işi ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Okullardaki eğitime güvenilmiyor. Eğer okul dershanecilik yapacaksa eğitim faaliyetini kim verecek? Öğretmenlerin çok büyük kısmı bu kurslarda görev almak istemiyor. Bunun için ek ders ücretlerini 10 liradan 20 liraya çıkardılar. Buda sorunu çözmez. Ders ücretini artırmakla eğitimde başarı yakalanamaz. Bunun yanında eğitim materyali de hazır hale getirilmeli. Bu da başka bir yara. Nereden bakılırsa içinden çıkılmaz sorunlar yumağı ile karşı karşıyayız.”

Hükümet Dershaneler Meselesini ‘Kan Davası’ Haline Getirdi

Akif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe ise hükümetin dershaneler meselesini ‘kan davası’ haline getirdiğini savundu. Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile dershaneleri kapatma gerekçelerinin birer bahane olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Bahçe, şu açıklamada bulundu: “Vatandaşın cebinden fazla para çıkmasın’ diyen bir bakanlık, okullarda velilerden para alarak kurs vermeye başlamışsa bu gerekçesini kendisi tekzip etmiş olur. ‘Öğrencilerin sosyal hayatı bitmesin’ diyen bakanlık, okullarda gece yarılarına kadar devlet dershaneciliği yapmaya soyunuyorsa bu gerekçe samimi değildir. Gerekçeler çürüdü. Günümüzde sınav sistemi devam ettiği sürece dershaneler şiddetli bir ihtiyaçtır. Veli ve öğrenci bunu istiyor. Aslında Milli Eğitim Bakanlığı okullarda devlet dershaneciliği yaparak, dershaneleri kapatmayı bilimsel gerekçelerle değil, başka sebeplerle yapıldığını göstermiş oluyor. Bakanlık, ‘dershaneler ihtiyaç olmasaydı, ben okulda devlet dershaneciliği yapmazdım. Görüyorum ki dershaneler şiddetli bir ihtiyaç. Bende milletin tansiyonunu düşürmek için okullarda devlet dershaneciliği yapacağım. Ama bunun özel teşebbüs tarafından yapılmasına izin vermiyorum.’ gibi maço bir üslup sergiliyor.”

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim