Öğretmen Diyarı

Koncuk, 'Zam Teklifini Eleştirdi'


Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hükümetin yeni zam teklifini eleştirdi.
Toplu Sözleşmenin 5 Günü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bugün toplu sözleşmenin beşincisi görüşülürken hükümetin yeni zam teklifi, Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk, Enflasyon artış oranında zam yapılmasının artık hikaye olduğunu dile getiren Koncuk, zam tekliflerine ekonomik büyüme, refah payı ilave edilmesi gerektiğini vurguladı. 2017 zam teklifinin 3+3 olduğunu kaydeden Koncuk, 2017 yılında Türkiye’nin nasıl olacağını sordu.  Koncuk, hükümete teklifte bulundu ve konuşmasına devam etti: "Ekonomik büyümeyi koyalım, 2016 ve 2017 için iki puan refah payını da koyalım. Kabul edip kalkalım sesimiz bile çıkmayacak. Bütün bunları oluşturmadan 3+3. Türkiye ekonomisi küçülürse bir kriz yaşarsa memur ve emekliler olarak bunun bedelini ödemeye razıyız. O zaman zam da istemeyiz. Ekonomik büyüme var mı? Varsa bu ülkenin her ferdini sadece memurdan bahsetmiyorum, hepsini istifade ettirmek lazım. Nasıl bir ekonomik büyüme ki memur ve emekli bu ekonomik büyümeden hiç pay alamayacak. Öyle bir sistem yok. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa. Onun için sistemin değişmesi lazım. Bundan biz bir bilinmezliğe, kabul etmeye zorlanıyoruz hükümet tarafından." açıklamasında bulundu.

İnsanın Ahlakı Olduğu Gibi Sendikal Ahlakının Da Olması Lazım

Burada önemli olanın daha sonrasında mahcup olmamak için kamuoyuna doğru bilgiler verilmesi gerektiğini söyleyen ve her insanın ahlaklı olması gerektiği gibi sendikal ahlakın da olması gerektiğini belirten Koncuk, "Olmadık şeyleri, yapılmadık şeyleri olmuş gibi anlatmak en sonunda anlaşılır ve mahcup olursunuz." şeklinde konuştu. Memur Sen heyetinin 4+4 teklifinin kabul edilemeyecek olduğunu da hatırlattıktan sonra konuşan Koncuk, "Öncelikle bize böyle tepki göstereceklerini söylemedi. Tamamen kendi kurguları, önceden planlanmış eylem diyebilirim.” dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın ‘müzakere yaptık’ sözünü hatırlatan Koncuk, “Bakan çıktı, Memur-Sen çıktı, biz kimle müzakere yaptık o masada böyle bir yalanı söylemek hiç kimseye yakışmadığı gibi Memur-Sen’e hiç yakışmadı."  ifadesinde bulundu.

Ortak Hareket Etme Diye Bir Olay Yok
"Memur Sen'in ortak hareket etmeyi söylemiş öyle bir olay yok" diyen Koncuk, Memur Sen'in gelmesi gerektiğinin altını çizdi ve konuşmasına söyle devam etti, "“Bize, Memur-Sen’in, 'gelin beraber ortak hareket edelim' teklifi yok. Kabul ediyorlarsa ben buradan teklif yapayım. Gelin 4+4 nasıl müzakere edilmez bir rakam ise bir puanlık artış da müzakere edilemez. Ortak eylem yapalım, iş bırakma eylemlerini birlikte yapalım, buna varım.” dedi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol