Öğretmen Diyarı

Koncuk, Nabi Avcı 10 Bin Öğretmen Atamasının Nereye Gittiğini Açıklamalı

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Gelen Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın daha önceden 47 bin öğretmen ataması yapılacağına daire açıklamaların bulunmasına rağmen, şimdi 37 bin atama yapılacağını söylemesine tepki gösterdi.


Öğretmenler Hayal Kırıklığına Uğradı


Mecliste çıkan yasa ile MEB'in 47 bin kadro kullanabileceğinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da 47 bin atama yapılacağına dair söz verdiğinin altını çizen İsmail Koncuk, bu durumun atama bekleyen 100 binlerce öğretmeni hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.


10 Bin Atama Nereye Gitti


Normalde 47 bin atamanın da yetersiz olduğunu belirten Koncuk, kaybolan 10 bin atamanın Milli Eğitim Bakanı Avcı tarafından açıklanması gerektiğini vurguladı. Koncuk, Türkiye'de ciddi bir öğretmen açığı ve bu açığı kapatacak bir öğretmen ordusu olduğunu ve Türk Eğitim Sen olarak 100 bin atamanın altında yapılacak öğretmen atamasını kabul edemeyeceklerini ifade etti.


Atama Bekleyen Öğretmen Sayısı 350 Bin


Türk Eğitim Sen tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, 350 bin civarında atanamayan, 80 bin civarında da ücretli olarak çalışan öğretmen bulunduğunu söyleyen İsmail Koncuk, "Hiçbir hakkı olmayan, iş güvencesi bulunmayan, girdiği ders başına ücret alan ücretli öğretmenlerle öğretmen açığının giderilmesinin eğitimimize olumlu katkısı yoktur. Dolayısıyla kadrolu öğretmenler yerine, ücretli öğretmenlerle öğretmen açığını kapatmaya çalışmak, eğitimde kaliteyi ve verimi düşürmektedir." diye konuştu.

 

Kaynak: .sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim