Öğretmen Diyarı

KONCUK: MEB’DE YAŞANAN HER PROBLEMİN TAKİPÇİSİYİZ

TÜRK EĞİTİM SEN. GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK: Her problemin yakın takipçisi olduğunu söyledi.

KONCUK; İktidar öğretmenlerimize yönelik bir stajyerlik düzenlemesi yaptı, bu biz zulümdür. Yazılı sınav başarı puanının 50 olması gerektiği konusunda sayın Bakanla ve bürokratlarla görüştüm ama 50 yapmadılar. 11 Ekim’de yapılan sınavda 60 alamadığı için başarısız olan öğretmen arkadaşlarımız var, bu haksızlıktır. Bu insanlar fakülteyi kazanıyorlar 4 yıl okuyorlar, KPSS sınavına hazırlanıp onu da başarıyorlar, öğretmen olduktan sonra performans değerlendirmesine tabi tutuyoruz. Bu sınavda 50 almayı başaran yazılı sınava girmeye hak kazanıyor. 49 alan meslekten atılıyor, bu nasıl olur? Böyle bir şey olabilir mi? İdam mahkumunun bile son bir hakkı olur. Hadi performansı da geçtiniz, bu seferde yazılı sınav diyorlar. Performansta her şeyi soruyorsunuz, yazılının anlamı ne? Bu da ikinci bir zulümdür. Mülakat mevzuatta olmasına rağmen sayın Bakana teşekkür ediyorum bu sene kaldırdılar bunu. Sanıyorum diğer yıllarda da artık olmayacaktır. Bu konuda derhal düzenleme yapılmalıdır, Türk Eğitim-Sen olarak dava açtık dava sürüyor, takipçisiyiz.

Diplomaya dayalı alan değişikliği talebi haklı bir talep. Fizik öğretmeni iken sınıf öğretmeni olarak atandınız diyelim. Bu arkadaşlarımız haklı olarak diyorlar ki, “ Ben fizik öğretmeniyim, diplomama bağlı olarak o alana geçmek istiyorum” Öğretmenken ikinci bir üniversite okuyorlar, Kimya öğretmeni iken, Matematik öğretmemeni oluyor, Ben matematik öğretmeni olayım” diyor. Haklı talepler ve bende destekliyorum. Ataması yapılamayan branş öğretmenleri bu konuyu gündeme getirdiğim için bana tepki gösteriyorlar. “Alan değişikliğini savunursanız bizim atanmamızı engellersiniz” diyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da en büyük kaygısı budur. Örnek verecek olursak 44 bin edebiyat öğretmeni atama bekliyor, Milli Eğitim Bakanlığının Şubatta 2 bin edebiyat öğretmeni ihtiyacı var diyelim. Bugün alan değişikliği yapılırsa ihtimaldir ki, 500 kişi sınıf öğretmenliğinden edebiyat öğretmenliğine geçebilir, bu sefer 2 bin kişilik kontenjanın 500’ü dolduğu için 1500 kadro kalır. Branş öğretmenleri tabii buna karşı çıkıyorlar.

Milli Eğitim bakanlığı ile görüştüm, bu konuda detaylı bir yazı yayınlayacaklar yakın zamanda. Bu yazı sonucunda alan değişikliği yapılıp yapılmayacağını göreceğiz. Benim bu konudaki önerim, her yıl belli oranda her branştan alan değişikliği kontenjanı açalım şeklindedir. Az sayılarla yapalım, hem bu öğretmenlerimizin umudu olsun, hem de atama bekleyen öğretmenlerimizin kontenjanlarını çok sayıda azaltmamış olabiliriz. Alan değişikliği problemi çözülmesi zor bir problemdir ama orta bir yol bulunabilir diyorum” dedi.

 

Kaynak: turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim