Öğretmen Diyarı

Koncuk: 2014 ve 2015 toplu sözleşmesi kaybedildi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "2014 ve 2015 yılları, yetkilendirilmiş birkonfederasyon tarafından imzalanan şaibeli bir toplu sözleşme yoluyla kaybedilmiştir. 2015 yılında yeni bir yetki süreci ve 2016 ile 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri bizleri beklemektedir" açıklamasında bulundu.

Koncuk, yeni yıl dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, yeni ümitlerle, yeni beklentilerle yeni bir yıla girildiğini belirterek, "2015 yılının tüm milletimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyorum" ifadesini kullandı.

"Geride bıraktığımız yıla dönüp baktığımızda hiç de hatırlamak istemeyeceğimiz siyasi, ekonomik ve sosyal olayların birbiri ardına yaşandığını görüyoruz" değerlendirmesinde bulunan Koncuk, şu görüşleri ileri sürdü:

"Uzun yıllardan beri kamu görevlilerimizin iş güvencelerinin zayıflatılmasına yönelik girişimlerin 2014 yılında da sürmüş olması ve çıkarılan kanunlarda yer alan, memurların idarenin keyfi tutumuna karşı hukuki korunma yollarının kapatılması girişimleri, önümüzdeki dönemde sendikal mücadelemizin, memurlarımızın güvencelerinin korunması yönündeki saldırıları bertaraf etmek üzerine yoğunlaşacağını göstermektedir. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşunda, adeta sosyal bir soykırıma ulaşan yönetici atamalarında, tayinlerde ve terfilerde yaşanan skandal uygulamalara karşı verdiğimiz sendikal ve hukuki mücadele, 2014 yılına damga vuran bir başka olay olmuştur."

Koncuk, "Bu noktada, bazı sözde büyük sendikaların bu tür girişimlere karşı takındıkları vurdumduymaz tavır, bu mücadelede önümüze çıkan en büyük engel olmaktadır. Bu bakımdan kamu görevlilerimizin üye olarak destek verdikleri örgütlerin ideolojik ve sendikal yaklaşımlarını daha dikkatle analiz etme zorunluluğu bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır" ifadesine yer verdi.

Soma'daki maden faciasının 2014 yılının en üzücü olayı olduğunu belirten Koncuk, "Yitirdiğimiz yüzlerce can ve tedbirsizlikten dolayı her gün yaşadığımız türlü iş kazaları; çalışanı ve çalışan için yapılan yatırımları, ücretleri, sosyal hakları maliyet artırıcı unsur olarak gören anlayışın değişmesi ve insan odaklı sosyal bir düzenin oluşturulması zorunluluğunu bir kez daha ortaya koymuştur" görüşünü dile getirdi.

Bunun yanında 2014 yılı, imzalanan hatalı toplu sözleşmenin olumsuz etkilerinin en ağır şekilde hissedildiği yıl olduğunu ifade eden Koncuk, 2014 yılının tamamında yalnızca 123 lira zam alan memurların, yıllık bazda gerçekleşen yüzde 9,5'lik enflasyon karşısında kayba uğradıklarını kaydetti.

Koncuk, "Her türlü olumsuzluğu sırtlamak zorunda kalan ve kaynak yetersizliği gerekçesiyle yüzde 3+yüzde 3 zamma mahkum edilen çalışanların varlığına rağmen, milyarlarca doları bulan israf, kaynaklarımızın nasıl hovardaca heba edildiğinin en güzel ispatı olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

"2014 ve 2015 yılları, yetkilendirilmiş bir konfederasyon tarafından imzalanan şaibeli bir toplu sözleşme yoluyla kaybedilmiştir. 2015 yılında yeni bir yetki süreci ve 2016 ile 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri bizleri beklemektedir" iddiasında bulunan Koncuk, şöyle devam etti:

"Memurların ve emeklilerin heba edilecek bir tek günü dahi yoktur. Bu bakımdan bu yılın mayıs ayı ortasında son bulacak olan yetki süreci, hayati derecede önem taşımaktadır. Uygulanan politikalar ve bu yanlış politikalara destek veren yandaş sivil toplum örgütlerinin etkinliği hesaba katıldığında, memurlarımız sendikal tercihlerini değiştirmediği takdirde, önümüzdeki yıllarda yüzde 3+yüzde 3 maaş zammını dahi arar hale geleceklerdir."

Yeni yılın, 2014 yılından çok daha zorlu geçeceğini ifade eden Koncuk, "Türkiye Kamu-Sen olarak memurlarımız adına yürüttüğümüz mücadeleyi, gerçek gündem ve gerçek hedefimizden sapmadan sürdüreceğiz" görüşünü dile getirdi.

Her türlü olumsuzluğa rağmen umutsuz olmadıklarını belirten Koncuk, "Dileğimiz 2015 yılının ülkemiz, milletimiz ve İslam ülkeleri üzerindeki karanlıkların dağıldığı, aydınlık günlerin doğduğu bir dönemin başlangıcı olması yönündedir. Gayret bizden, takdir Allah'tandır" ifadesini kullandı.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim