Öğretmen Diyarı

Kamusen: Memur maaşının yüzde 70'i gıda ve barınmaya gidiyor

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2015 Aralık ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Aralık 2015 fiyatlarına göre yapılan araştırmada, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.160 TL olarak hesaplanırken, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 4.366 lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre % 0,15 oranında arttığını gösterirken, çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre % 0,11 oranında yükseldi ve 1.662 lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yalnızca ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2015 yılı Aralık ayında 1.704 lira olarak tahmin edildi. 

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Aralık 2015 verilerine göre günlük 34,51 TL olduğu belirlenirken, ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.035 TL oldu.

Aralık 2015 itibarı ile ortalama 2.407 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %43’ünü oluşturdu. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde ortalama 669 TL olarak belirlenen kira gideri ise Aralık 2015 ortalama maaşının %27,80’ine denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %70’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamaya ise maaşının %29’u kalıyor. Ortalama ücretle geçinen bir memurun, ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Aralık 2015 maaşından geriye yalnızca 702 TL kalıyor. 

KONCUK: 2015 YILI MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN TAM BİR YIKIM OLMUŞTUR!

Aralık ayı Asgari Geçim Araştırması sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şunları söyledi: “Geride bıraktığımız 2015 yılının son ayı olan Aralık ayında da ortaya çıkan rakamlar daha önceki 11 ayda olduğu gibi yine bizi yanıltmamış ve asgari geçim haddi bir önceki aya göre artışını sürdürmüştür. Özellikle 2015 yılı Ağustos ayında Memur-Sen’in imza attığı toplu sözleşmenin ardından Türkiye Kamu-Sen’in ortaya çıkardığı, memur ve emeklinin cebinden alınan yüzde 1,8’lik enflasyon farkı, 2016 yılının ilk mesai günüde açıklanan enflasyon rakamları ile resmi olarak ortaya çıkmıştır. İnsanlarımızın cebindeki paranın bir lirasını dahi hesap ederek yaşadığı şu günlerde ceplerinden alınan aylık ortalama 50 TL’yi tarihi başarı olarak yutturmaya çalışmak yüzsüzlük değil de nedir? Kamu çalışanlarının hak ve menfaatleri dışında her şeye söyleyecek söz bulan bu konfederasyon, masada bıraktığı kayıp için neden konuşma aczi içine düşmüştür? Anlaşılacağı üzere, geride bıraktığımız 2015 yılı memur ve emeklilerimiz için tam bir yıkım yılı olmuştur. Bu yıkımın tamiri için yetkililer üzerine düşeni yapmalı, başta masada çalınan yüzde 1,8’lik enflasyon farkımız iade edilmeli, adil bir vergi sistemi ile geçtiğimiz yıllarda açılan yaralar bir nebze olsun sarılmalıdır.” 

 

Kaynak: Sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol