Öğretmen Diyarı

Kamu Sen: Memura Yüzde 3 Gıdaya Yüzde 13 Zam

Türkiye Kamu Sen yaptırdığı Ar-Ge çalışması doğrultusunda son bir yılda memur maaşlarında %3 artış görülürken gıda ürünlerine gelen fiyat artışını %13,9 olarak açıkladı. Memur maaşının oranla yaşanan kaybın 559 kilo kuru soğanla olduğu belirtildi.


Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklama ile mutfakta yangın olduğunu ve bu yangının ekonomik bir facia yaratmadan söndürülmesi gerektiğini vurguladı.


Geçtiğimiz yıllarda en düşük dereceye sahip memurun aldığı maaş ile 62,1 kg dana eti alabildiğini ancak bu yıl bu oranın 50,8 kg olduğunun altını çizerken, son 1 yılda memur maaşlarına %3 zam yapıldığını, gıda ürünlerinde ise bu artışın %13,9 olduğunu belirtti.


2014 Mayıs ayında bin 400 TL emekli maaşı alan memur emeklisinin 2015 yılının Mayıs ayında bin 442 TL aldığını söyleyen Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, gıda ürünlerine zam yapılırken memur ve emeklilerin alım güçlerinin düştüğünü söyledi. Çalışan memur kesiminin kredi kartlarına borçlandığını vurgulayan Koncuk, her türlü yanlış algı ve aldatmaya karşı yaşadıkları kayıpları anlatmaya devam edeceklerini belirtti.

 

Kaynak: .sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol