Öğretmen Diyarı

KAMU-SEN 2014 VE 2015 KAYIPLARININ TELAFİSİNİ ÖNCELİKLİ ŞART SAYIYOR

2014 ve 2015 yıllarına ilişkin kayıplar istenmeden hangi rakama imza atarlarsa atsınlar, “Memur ve emekli satılmıştır” diyeceğine belirten Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, toplu sözleşme masasında memur ve emeklinin hakkı için mücadele vereceklerini ifade etti.


Bir televizyon programında konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, yarın başlayacak olan Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesinde bazı değerlendirmelerde bulundu. KONCUK, konuşmasında özetle şunları söyledi:


Geçmiş yıl kayıpları


Önce geçmiş hesabı kapatacağız, sonra da 2016 ve 2017 yıllarının çalınmaması için mücadele edeceğiz.


Masada yetkili konfederasyon, Türkiye Kamu-Sen ve KESK olacak.  2013 yılında yetkili konfederasyon attığı imza ile 123 TL zam aldı.  Biz o tarihte bağırdık ve “Böyle bir şey kabul edilemez” dedik, “Masada memur ve emeklimiz satıldı” dedik.   “2014 ve 2015 yılları kaybedildi hatta çalındı” dedik. 


Biz taleplerimizi çok iyi değerlendirdik ve üzerinde çalıştık. 2013 toplu sözleşmesinde memurun iki yılı çalınmıştır.  2014’de memur ve emeklinin 912 TL’lik bir kaybı söz konusu. 2015 yılında da Genel seçim öncesi kamu işçilerine %11,3 zam yapıldı ve 500 TL iyileştirme verildi ama 2015 yılında memura sadece %6 zam yapıldı,  bunun izahı var mı? Elbette işçilerimiz bunu hak etmiştir ama memurun günahı nedir, emeklini günahı nedir? Biz diyoruz ki, önce geçmiş hesabı kapatalım, yanlış toplu sözleşmenin bedelini bize verin diyoruz. Beceriksizce imzalanan toplu sözleşme yüzünden kayıplar var. Alacağımızı verin diyoruz ama hatayı yapanların bunu istemeye yüzleri yok. Türkiye Kamu-Sen masada bunu isteyecektir.


2013 yılı toplu sözleşmesi öncesi elimiz çok güçlü idi. 2014 yılında yerel seçimler, ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi ve devamında 7 Haziran’da yapılan Genel seçimler vardı. Hükümeti ciddi anlamda sıkıştırabilirdik ama bu dönemde hak ettiğimiz rakamları alamadı yetkili konfederasyon. Kafalarında memur  ve emekli yok, hükümetin elini rahatlatmak düşüncesi vardı.


4/C personel


4-Cliler bizim için son derece önemlidir. İlk talebimiz onların kadroya alınması yönündedir. Mali taleplerimizin önüne koyduk onları. Biz 4/C uygulamasını millete haksızlık ve kölelik düzeni olarak görüyoruz. 4/C insanlık ayıbıdır diyoruz, bir yüz karasıdır diyoruz. 4/C’lilerin hiçbir hakları yok. 4/C’liye ek ödeme yok, döner sermayeden pay yok, dava açtık kazandık ama hala bir adım atılmadı. 4/C’liler diğer memurlarla aynı haklara sahip olmalıdırlar. Bu insanlar memur kadrosuna geçmeli ve bu konu artık kapanmalıdır.


Atanamayan öğretmenler ve İİBF mezunları


ÖSYM’nin iyi yönetildiğini söylemek mümkün değildir. Çeşitli sorularda yanlışlar yapıldığı iddiaları var. Biz dava açmadık, bu davayı KPSS’ye giren bir öğretmen açtı ve biz hukuki destek verdik. Öğretmen arkadaşlarımızın atamasının gecikmesinin sorumluluğu ÖSYM’ye aittir. 


Yüzbinlerce ataması yapılmayan öğretmenimiz var, 400 bin İ.İ.B.F. mezunu arkadaşımız işsiz. Oluşacak siyasi iktidar bu konularda adımlar atmalı, kanayan yaralara çare bulunmalıdır.


Kaynak:  "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim