Öğretmen Diyarı

İsmail Koncuk Yusuf Tekin ile Görüştü

Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB Müsteşar Yusuf Tekin, Genel Müdür Hamza Aydoğdu, Rehberlik ve Denetim Bölümü Başkanı Sn. Atıf Ala ile yaptığı görüşme hakkında twitterdan bilgi verdi.

 

Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un açıklamaları:

 

Görüşmeye Müsteşar Sn. Yusuf Tekin, Genel Müdür Sn Hamza Aydoğdu, Rehberlik ve Denetim Bölümü Başkanı Sn. Atıf Ala, Musa Akkaş, M. Yaşar Şahindoğan ve ben katıldım.Taslağa yönelik tüm taleplerimizi dile getirdik.

 

3 yıl sigorta şartı maalesef aynen devam edecek, açtığınız davayı kazanmanız lazım, biz bir şey yapamayız, çünkü Çerçeve Yönetmelik bizi bağlıyor denildi.Yani burada tek şansımız açtığımız davayı kazanmak. Bu konuda olumlu bir haber veremediğim için üzgünüm.

 

Eşlerin ihtiyaç olan yerde birleşmesi ile ilgili ise, teklifimiz kısmen kabul gördü. Şöyle ki, ihtiyaç olan yer illa eşlerden birinin çalışacağı yer olmayacak, eşlerin istekleri dikkate alınacak. Mesela, biri Ankara'da biri Şırnak'ta olsun.Bu eşler 3. bir il tercihinde bulunabilecek; mesela Denizli ilini tercih edebilecekler, düzenleme bu şeklide yapılacak.

 

2. il dışı ile yer değiştirenlere geçici bir madde ile isteklerinin dikkate alınmasını da istedik, bu konuda bir değerlendirme yapabileceklerini ifade ettiler.

 

Şube müdürlüğünde yargı kararının uygulanmasını istedim, bir kanun çıkararak yargı kararını bypass etmenin doğru olmayacağını ifade ettim. Sayın Müsteşarın B planının kanunla bu işi halletmek olduğunu, bunun yanlış olacağını, hem atananların hem de atanamayanların huzursuz olduğunu, kanun çıksa dahi bunun Anayasa Mahkemesinden dönme ihtimal olduğunu, Anayasa Mahkemesinin, verilen yargı kararını dikkate mutlaka alacağını, bu durumda yaşanan huzursuzluğun devam edeceğini söyledim. Müsteşar Sn Yusuf Tekin bunu kabul etmedi, bu konuda Müsteşarı eleştirmeye devam edeceğimizi de ifade ettim. Müsteşar eleştirebilirsiniz dedi.

 

Bu konuda ayrıca Mersin Milletvekili Komisyon üyesi Sn Ali Öz'e de düşüncelerimi anlattım, bu kanunun çıkmaması gerektiğini, yargı kararına aykırı olduğunu söyleyerek, şube müdürlerince hazırlanan kanun taslağını kendisine gönderdim.Ümit ederim, Sn Müsteşar da daha aklı selim düşünür ve geç olmadan yanlıştan döner.

 

Rotasyon konusundaki çekincelerimizi de söyledim. Anladığım kadarıyla, ilk yıl kademeli bir rotasyon uygulanabilir, ilk yıl 15 yıl, sonra 12 yıl olabilir, ilçe sınırları esas alınabilir, rotasyon uygulanmadan önce isteğe bağlı yer değiştirme hakkı verilebilir.Bu konuda tam bir olgunluk oluşmadığını, uygulama ile ilgili detayların tam netleşmediğini gördüm. Biz uyarılarımızı yaptık.

 

Norm kadro fazlası öğretmenlerin 2 yıl kadrosunun bulunduğu okulla ilişkisinin devam etmesini, 2 yıl içinde norma girmesinin mümkün olması halinde norm kadro ile ilişkilendirilmesini, başka okullara görevlendirme yapılmasını, kadrosunun okulunda kalmasını istedik, yapılabileceğini söylediler. Atama yetkisinin bakanlıkta kalması gerektiğini de söyledik, kabul göreceğini düşünüyorum.

 

Memur öğretmenlikle ilgili, hizmet puanı dikkate alınarak öğretmenliğe atanması teklifimiz, suistimale açık olur gerekçesiyle kabul görmedi. Açıktan atamada kontenjan oranının yüzde 3'e çıkması teklifimiz, değerlendirilecek. Alan değişikliğinin bu ay içinde yapılacağını söylediler, çerçeve hala belli değil.

 

Şubatta öğretmen atamasının siyasi bir karar olduğunu ifade ettiler, ben de ancak Milli Eğitim Bakanının da Şubat ataması konusunda ısrarcı olması gerektiğini söyledim, açık kalan kontenjanlara atamayı boş kontenjan ihtiyaçları doğrultusunda düşüneceklerini ifade ettiler.

 

Öğrenim özrü konusunun değerlendirilmesi talebimiz kabul görmedi, bu konudaki ısrarımız maalesef sonuç vermedi, parayı basan yüksek lisans yapabiliyor, istismara açık şeklinde bir gerekçe öne sürüldü.

 

Becayiş talebimizi değerlendireceklerini, üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylediler. 3 yıl sigorta şartının yanlış olduğunu, bir çok insanın mağdur olacağını, kesintisiz ifadesinin değiştirilmesi gerektiğini söyledim. Müsteşar Yusuf Tekin çerçeve yönetmeliğe rağmen, bir yönetmelik hazırlamaları durumunda bunun Devlet Personel Başkanlığından döneceğini söyleyerek Çerçeve yönetmeliğin iptal edilmeden ellerinden bir şey gelmeyeceğini, normlar hiyerarşisine aykırı davranamayacaklarını ifade etti. Ben daha önce çıkan yönetmeliklerde çerçeve yönetmelikte olmayan bazı konuların olduğunu, bunu denemelerinde bir sakınca olmadığını söylesem de ikna olmadılar. Bu taslağın yakında hazırlanacağını ve uygulanacağını düşünüyorum.

 

Burada gördüğüm kadarıyla en büyük problem 3 yıl kesintisiz sigorta şartı bürokratlar bize davayı kazanmaktan başka yol bırakmıyorlar. Çerçeve yönetmeliği delmekten kaçıyorlar, risk almak istemiyorlar. Yani bile bile hata yapıyorlar, bunu kabul ediyorlar, ama çerçeve yönetmelik engelini atlamaya çekiniyorlar.

 

Temel askerlik süresinin de zorunlu hizmetten sayılmasını, zorunlu hizmet bölgelerinde memurlukta geçen sürelerin de zorunlu hizmetten sayılması kabul gördü.

 

Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine öğretmen alımının sınavla olması gerektiğini de söyledik, Müsteşar olumlu bakmadı, o halde bu okulların sınavsız öğretmen atanmasından doğacak tüm sorumluluk size ait olacaktır dedik.

 

Yönetici atamada yaşanan torpil ve rezaleti de konuştuk. Müsteşar Yusuf Tekin yöneticilerin genel idare hizmetleri sınıfında değerlendirilmesi için çalışma yapacaklarını, görüşlerimize başvurulacağını, yani yöneticiliğin 2. görev kapsamından, asıl görev kapsamına alınacağını bunun sınavla yapılacağını söyledi. Ben mülakatın tamamen kaldırılması gerektiğini, sağlam bir yönetici sistemi getirmeden MEB'in bir yere varamayacağını ifade ederek, yöneticiliğin 2. görev kapsamından çıkarılması çalışmasına destek vereceğimizi söyledim. Mağdur edilenlere de bu hak verilmelidir, dedim.

 

Bunlar temel problemler, bir çok konuda görüşlerimizi söyledik, tartıştık.Yönetmelik henüz yayınlanmadı, çıkmadık can da ümit vardır. Çıkacak yönetmeliğin bazı maddelerinin kazanılmış hak prensibi doğrultusunda uygulama tarihi daha sonraya bırakılabilir. Burası zorlanabilir. Sigorta şartı böyle bir uygulama ile, Şubattan sonraya bir geçici madde ile bırakılabilir. Bunları konuşmaya devam edeceğiz.Yargı hakkımız da var, tüm olumsuz maddeleri mutlaka dava ederiz. Siz sigorta şartının Şubattan sonra uygulanması için bir geçici madde düzenlemesi yapılmasını isteyin. Muhataplarınıza twit atın. Bu arada açtığımız davayı da kazanabiliriz. Yüzlerce twiti elbette okuyamıyorum, çoğu mükerrer, temel konuları cevaplandırmaya çalışıyorum.

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim