Öğretmen Diyarı

İSMAİL KONCUK: MEMURLUK KAVRAMINI ORTADAN KALDIRMAK HESAPSIZ PROBLEMLERE YOL AÇAR

Sosyal medya hesabından anayasa değişikliği konusundaki haberleri değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Bir mutabakat olmalı ama tartışmasız konular üzerinde.Memur hakları bu konuların dışındadır. Anayasanın 128. Maddesine dokunulmamalıdır" dedi.
 
Genel Başkan Koncuk, "İktidar Anayasanın 128. maddesini değiştirmek isteyebilir ancak gerek CHP gerekse MHP'nin bu konudaki görüşleri daha önceden de bellidir" diyerek, "Memurluk kavramı ve haklarını ortadan kaldırmak, devletin idari yapısını bir bilinmezliğe sürükler, hesapsız problemlerle karşılaşırız" dedi.
 
Genel Başkan İsmail Koncuk değerlendirmelerinde şu satırlara yer verdi;

Bugün 3 siyasi parti temsilcileri Anayasa değişikliği konusunda bir araya geldi.Hayırlı sonuçlar çıkmasını diliyorum. Bir mutabakat olmalı.
 
Bir mutabakat olmalı ama tartışmasız konular üzerinde...Memur hakları bu konuların dışındadır.Anayasanın 128. Maddesine dokunulmamalıdır.
 
Anayasa değişikliği konuşulduğu bugün, tv ve diğer haberlerde "memurların işgüvencesi kaldırılıyor" şeklinde açıklamalar da yer almaktadır.
 
Bu açıklamalar doğruyu yansıtmamaktadır.Memurluk konusunda 3 siyasi partinin bir mutabakat sağladığını duymadık ve bunu mümkün görmüyoruz.
 
Memur tanımı Anayasanın 128. Maddesinde yer almaktadır, dolayısıyla bu madde değiştirilmeden memurluk kavramı ortadan kaldırılamaz.
 
İktidar Anayasanın 128. maddesini dğiştirmek isteyebilir ancak gerek CHP gerekse MHP'nin bu konudaki görüşleri daha önceden de bellidir.
 
Daha önce partiler arasında yapılan Anayasa görüşmelerinde 128.Maddenin değiştirilmesi ile ilgili bir mutabakat oluşmamış,madde korunmuştur.
 
Dolayısıyla iktidar  tartışma yaşanacak konular yerine,üzerinde mutabakat olabilecek HSYK, yargı vb. konuları öncelemeli, çözüm bulunmalıdır.
 
Memurluk kavramı ve haklarını ortadan kaldırmak, devletin idari yapısını bir bilinmezliğe sürükler, hesapsız problemlerle karşılaşırız" dedi.

Kaynak: www.kamusen.org.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim