Öğretmen Diyarı

İSMAİL KONCUK COĞRAFYA-SOSYAL BİLGİLER TESTLERİNİN AÇIKLANMAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

ÖSYM’nin açılan dava nedeniyle 2015 ÖABT Coğrafya ve Sosyal Bilimler Testlerine ilişkin sonuçları açıklamasını ertelemesine tepki geldi.


Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, konuya ilişkin olarak "ÖSYM'nin sorularda hata olup, olmadığını belirlemesi için mahkeme kararını beklemesine gerek yoktur.” şeklinde tepki gösterdi.


Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Coğrafya-Sosyal Bilgiler testlerindeki hatalı soruların yargıya taşınması ertesinde, iki alan testi sonuçlarının açıklanmasının mahkeme kararı sonrasına bırakıldığını belirtti.


Netler eksik hesaplandı iddiası


Öğretmen adaylarının girdiği sınavda 12 sorunun hatalı olduğu gerekçesiyle iptal edildiğini, 3 sorunun ise cevap şıkkının yerlerinin değiştirildiğini de belirten Koncuk, "KPSS'ye giren çok sayıda aday, cevap anahtarlarının değiştirildiğini, doğru sayılarının sisteme yanlış girildiğini, netlerinin eksik hesaplandığını, dolayısıyla puan hesaplamalarının hatalı olduğunu iddia etmektedir. Adaylar, doğru cevabı işaretlemelerine, soruyu boş bırakmalarına ya da soruya yanlış cevap vermelerine rağmen cevap kağıdına baktıklarında, söz konusu soruya bambaşka bir cevap verildiğini iddia ediyor" ifadesini kullandı.


“Açıklamalar tatmin edici değil”


Koncuk, ÖSYM Başkanı tarafından dün yapılan açıklamaların tatmin edici olmadığını belirterek, "Bu konu araştırmaya değerdir ve titizlikle incelenmeli, kamuoyuna tatmin edici açıklamalar yapılmalıdır. Şu anda kamuoyunda sınav sonuçlarına yönelik büyük bir güvensizlik ve tartışma söz konusudur. Adayların istediği ve yapılması gereken, adayların kendilerine ait soru kitapçıklarının yayınlanması ve kitapçıklarla optiklerin karşılaştırılmasıdır.” dedi.


Hatalı başka sorular


Hatalı olduğu iddia edilen başka sorular da bulunduğunu savunan Koncuk, “Dolasıyla bunları 'minik hatalar' ya da soru iptallerini olağan sonuç olarak nitelendirmek konuyu hafife almak anlamına gelir. ÖSYM'nin sorularda hata olup, olmadığını belirlemesi için mahkeme kararını beklemesine gerek yoktur. İptali istenen sorular bellidir, dolayısıyla iptali istenen soruların hatalı olup olmadığı tespit edilebilirdi." ifadelerini kullandı.


memurunyeri.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol