Öğretmen Diyarı

HATALI COĞRAFYA SORULARI İÇİN DAVA AÇILACAK

'Hem De Öyle Böyle Hatalar Değil'

İsmail Koncuk, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, hatalı sorular için "Hem de öyle böyle hatalar değil." dedi. Koncuk, KPSS'de yıllarını harcayan, atanmayı bekleyen öğretmenlerin heveslerinin kırıldığı ve haklarının gasp edildiği türde soru hataları yapıldığını öne sürdü.

İsmail Koncuk, konuşmasında: "Şöyle ki; sınava giren coğrafya öğretmenleri bazı soruların hatalı olduğunu gördü. Yapılan incelemede Türk Coğrafya Kurumu, 2, 7, 24 ve 33 numaralı sorulara itiraz etti. Bunun akabinde yapılan bir incelemede daha 8 soruda hata saptandı. ÖSYM Başkanlığı’na yazı yazılarak, yanlış soruların olduğu belirtildi, görüş ve öneriler sıralandı. Buna göre; 2, 6, 7, 10, 18, 24, 25, 33 numaralı sorularda hata var. Soruların gerek içeriği, gerekse imla ve ifadesinin son derece kısır olduğu, yanlış soruların bulunduğu, coğrafyanın asıl amacına yönelik soruların çok az sayıda olduğu, ülkemizin coğrafi özelliklerini belirten sorulara gereken önemin verilmediği iddia edilmektedir. Konuyla ilgili Sendikamıza da çok sayıda şikâyet ulaşmıştır.” dedi.

İsmail Koncuk Bir Çok Soru Sordu

İsmail Koncuk, Türk Eğitim Sen adına şu soruları dile getirdi: “Öğretmenlerin alan bilgisini ölçmeye yönelik uygulanan bu testi sadece bir kişi mi hazırlamıştır? Hazırlanan sorular komisyon tarafından incelenmemiş midir? Sınav ve yerleştirme inceleme masrafları karşılığı olarak 5 TL, sınav sonuç belgesi için 10 TL, sınav sorularına itirazda incelenmesi istenen her soru için 20 TL, soru kitapçığını görmek ve cevap kâğıdının incelenmesi için 50 TL ödenmesini isteyen, soruları yayımlamaktan imtina eden ÖSYM, bakalım söz konusu hatalı sorular olunca nasıl bir tutum sergileyecektir? ÖSYM bu kadar itiraz, bu kadar hatalı soru karşısında üç maymunu mu oynayacak, yoksa gereğini yaparak, hatalı soruları iptal mi edecektir? Hazırladığı sorular bakımından da tartışmalı bir kurum haline gelen ÖSYM, kendine ne zaman çeki düzen verecektir?”

Hatalı Sorular İçin Dava Açılacak

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) coğrafya sorularının kamuoyu vicdanında derin yara aldığını belirtti. Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sorduğu soruların tartışılması gerektiğini, hatalı coğrafya sorularının iptal edilmesi gerektiğini, Türk Eğitim Sen olarak hatalı sorular için dava açacaklarını söyledi.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol