Öğretmen Diyarı

Hanefi Bostan: “Görevine Son Verilen Eğitimciler Türk Eğitim-Sen Üyesi”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yakın zamanda görevine son verilen eğitimcilere yönelik yazılı açıklama yaptı. Hanefi Bostan, yaptığı açıklamada, "12 yıldan beri devam eden AK Parti hükümetleri, uyguladıkları eğitim politikalarıyla eğitimi içinden çıkılmaz sorunlar yumağına dönüştürmüşlerdir. Bu yetmezmiş gibi öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının kazanılmış bütün özlük haklarını ellerinden almışlardır. Hak etmeyenleri göreve getirerek ve hak edenlerin haklarını çalarak büyük bir zulüm ve işkence dönemi başlatmışlardır. Nitekim 12 yıl boyunca akla hayale gelmez entrikalarla, hak etmedikleri halde 11’inci kişiyi MEB'de kurum yöneticisi olarak atamışlardır. Üstüne üstlük bazı kesimleri eğitimden temizlemek bahanesiyle bütün okul müdürü, okul müdür başyardımcısı ve okul müdür yardımcılarını görevden almak için kanun çıkarmışlardır. Kanunun uygulamasına geçilerek 21 Ağustos’ta 2014 tarihi itibarıyla 16 bin okul müdüründen 7 bininin görevine son vermişlerdir" şeklinde konuştu.

Görevine son verilen yöneticilerin Türk Eğitim-Sen üyesi olduğunu savunan Bostan, "Ne hikmetse görevine son verilen 7 bin yöneticinin tamamına yakını Türk Eğitim-Sen üyesidir. Bu yöneticilerin resmen hakları çalındı. Türk Eğitim-Sen üyelerinin hiçbirinin, hükümetin iddia ettiği paralel yapı ile uzaktan yakından ilişkisi bulunmamaktadır. Hepsi milliyetçi muhafazakar, ülkenin birlik ve bütünlüğü için gece gündüz çalışan, toplum menfaatini kendi menfaatinin üstünde gören, bilgili, liyakat sahibi, çalışkan, dürüst, alnının teri ile okul müdürlüğü makamına gelmiş, yolsuzluğa ve haksızlığa bulaşmamış tertemiz insanlardır. İşte bu tertemiz kadronun hakları çalınarak, hak etmeyenler, başkasının hakkını yemeyi meşru görenler okul müdürü yapılmak istenmektedir. Daha doğrusu paralel yapı bahane edilerek, milliyetçi muhafazakar kadroların milli eğitimden tasfiyesi hedeflenmektedir" diye konuştu.

Yapılan haksızlıkların sonlanması çağrısında bulunan Hanefi Bostan sözlerini şöyle tamamladı:"Yıllardır ve özellikle 8 aydan beri Milli Eğitim Bakanlığı'nda oyunlar tezgahlandığını, paralel yapı bahane edilerek milliyetçi muhafazakar kadroların tasfiye edileceği gibi konuları yüksek sesle dile getirmemize rağmen sesimizi duyan olmadı. Duyanlar da paralel yapıdan dem vurarak başka bir yolun olmadığını ileri sürmüşlerdir. Ancak gelinen noktada iddia ettikleri paralel yapı değil, milliyetçi muhafazakar kesim tasfiye edilmiştir. Milli Eğitim Bakanını, müsteşarını ve valileri kutlamak gerekmektedir. Aferin size, objektif kriterler dediğiniz milliyetçi muhafazakar, ülkenin birlik ve bütünlüğü için gece gündüz çalışan, toplum menfaatini kendi menfaatinin üstünde tutan, bilgili, liyakat sahibi, çalışkan, dürüst, alnının teri ile okul müdürlüğü makamına gelmiş, yolsuzluğa ve haksızlığa bulaşmamış tertemiz eğitimcileri okul müdürlüğünden almak olmalıdır. Başta MHP, CHP ve vicdan sahibi bütün sivil toplum kuruluşlarını milli eğitimdeki bu zulüm ve hırsızlıkları sona erdirmek için harekete geçmeye çağırıyorum. AK Parti’de bulunduğu iddia edilen milliyetçi muhafazakar, sağduyu sahibi, hak ve hukuktan yana olan kadrolara da bu hak gasplarını ve hırsızlıkları durdurmak için eyleme davet ediyorum" dedi.


habermonitor.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim