Öğretmen Diyarı

Görevden Alınan Okul Müdürleri, Pazartesi Göreve Başlıyor

Haksız puanlamalar yapıldığı gerekçesi ile idarecilikleri ellerinden alınan okul müdürleri açtıkları davalar neticesinde görevlerine geri dönüyorlar.


Samsun'un Kavak ve Vezirköprü ilçelerinde görev yapmakta olan müdürler, aldıkları mahkeme karaları sonucu Pazartesi günü yine müdürlük görevlerinde iş başı yapacaklar.


Görev yaptıkları okullarında okul aile birliklerinden ve öğretmenlerden tam not alan okul müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince, siyasi görüşleri doğrultusunda ve iktidara yakın olmadıkları için düşük puanlamalar yapılarak okul müdürlükleri görevleri sonlandırılmıştı. Daha önce çalıştıkları ve görev aldıkları okullarda denetçilerden tam puan alan okul müdürlerinin atamaları öğretmen olarak yapıldı. Bu durum ile ilgili olarak İdari Mahkemeye dava açan okul müdürleri mağduriyetlerini açıklayarak ve kanıtlayarak eski görevlerine dönmeyi başarıyorlar.


Konu ile ilgili olarak bu haksızlığa neden olan idarecilerle ilgili tazminat davası da açan okul müdürleri, bu suçu işlemekte ısrar eden idarecilerin daha yüksek oranda tazminat davaları ile karşılaşacaklarını ifade ettiler. Hukuğun geç de olsa yerini bulacakları inancını taşıyan okul müdürleri, idarecilerin mahkemede hesap vereceklerini belirttiler.


Türk Eğitim Sen Samsun şube Başkanı Bünyamin Kamçı, "Bu davaların takipçisi olacağımızı ve kazanacağımızı belirtmiştik. Mahkemeler, milli eğitim müdürlerine ültimatom verdi. 'Kararlar uygulanmazsa haklarında cezai işlem yapılabilir' kararı çıktı. Umarım milli eğitim müdürlükleri, siyasi saiklerle hareket etmekten vazgeçip, gerçek bir eğitimci sorumluluğuyla hareket etmeyi öğrenirler." diye konuştu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim