Öğretmen Diyarı

En Çok Mezun Veren, En Çok İşsiz Kalan Fakülte!
 Ülkemizde en çok mezun veren fakülte o, ancak en çok işsiz oranıda bu fakülte mezunlarında.
En Çok Mezun Veren, En Çok İşsiz Kalan Fakülte!

Ülkemizde eğitim bir çok üniversitede farklı farklı fakülteler içerisinde gerçekleştiriliyor. Güzel Sanatlar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi şeklinde liste uzarken; göze batan bir şey var.

Ülkemizdeki tüm fakültelere göz attığımızda en çok öğrencisi olan, en çok mezunu olan ama aynı zamanda en çok işsiz mezun oranı olan bir fakülte var. O fakülte İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi.

Her yıl binlerce öğrenci; bir çok üniversitenin bu fakültelerine kayıt yapıyor. Her yıl bir o kadarı da bu üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun oluyor. Bu noktada kafalarda bir soru işareti oluşuyor:

Neden İİBF mezunlarıişsizlik oranlarında büyük payı alıyor?

İşsiz üniversite mezunları arasında en yüksek payı alan İİBF, en çok mezunu veren ve en çok öğrenci alan fakültelerden. Burada oluşan tezatlık neden kaynaklanıyor. Eğitimdeki kalitesizlikten mi, yüksek mezun sayısından doğan yetersiz iş imkanlarından mı yoksa, kişilerin eğitimi öylesine alıp mezun olduklarından mı ki; bu seçenekte yine eğitim seviyesinde ki ya da eğitimdeki kalitesizlikten meydana geliyor.

En çok onlar işsiz!

Ülkemizde fakülteler arasında işsizlik oranlarına bakıldığında büyük payı alan İİBF mezunları, ciddi anlamda problem yaşıyorlar. Hem tanınan az kadro hem de mezun sayısının çok oluşu bu noktada göze batan faktörler arasında

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim