Öğretmen Diyarı

Elazığ\'da atanan 228 okul müdüründen 177\'si...

Talat Efe: Elazığ'da atanan 228 okul müdüründen 177'si Eğitim Bir-Sen'li

Elazığ Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Talat Efe, Elazığ’da okul müdürü atamalarına ilişkin ciddi usulsüzlük yapıldığını belirterek “Yapılan mülakat sonuçlarına göre en yüksek alan 35 kişinin 35 tanesi de Eğitim Bir Sen üyesi. En fazla puan verilen 50 kişinin 48 tanesi eğitim bir sen üyesi. En fazla puan verilen 100 kişinin 91 tanesi Eğitim Bir Sen üyesi. Toplam kazanan 228 kişinin 177 tanesi Eğitim Bir Sen üyesi, 51 kişi de diğer sendikalar ve sendikasızlardan oluşmaktadır." dedi. 

 

    Şube Başkanı Talat Efe, düzenlediği basın toplantısında, 14 Mart’ta çıkarılan yasa kapsamında 4 yılını dolduran okul müdürü ve müdür yardımcıların görevlerinin sonlandırıldığını anımsattı. 7 bin okul müdürünün görevine son verildiğini hatırlatan Efe, yapılan uygulamalara toplumun büyük bir kesimi tepki gösterirken yandaş Eğitim Bir Sen'in tek sessiz kalan kurum olduğuna işaret etti. 

Talat Efe şöyle devam etti: "Elazığ Eğitim Bir-Sen Şube yöneticilerinin tepkisini kamuoyunda duymadık. Çünkü her önüne gelene ahlaksızca bizim sendikaya üye ol sizi yönetici yapalım sözünü veriyorlardı. Kendi sendika üyesi olmayanların yönetici olamayacaklarını söyleyerek hak hukuk adaletle bağdaşmayan, kul hakkının ayaklar altına alınmasına göz yumdular. Yine bu yandaş sendika ve siyasiler ilimizde 68 yönetici haksız yere görevden alınırken seslerini çıkarmadılar." 

 

    Bunun yanı sıra yönetici atamalarında puan üstünlüğü ve tercihler dikkate alınmadan atamalar yapıldığının altını çizen Efe, "İlimizdeki eğitim bir sendikası yine hiç sesi çıkarmadı. Yazılı ve sözlü hiç itirazları olmadı. Mülakatlar yapıldı. Mülakat komisyonu başkanı, Eğitim Bir Sen eski şube başkanı ve diğer üyelerde eğitim bir sendikası üyelerinden oluşturuldu. Eğitim Bir Sen bayram ediyordu. Yapılan mülakat sonuçlarına göre en yüksek alan 35 kişinin 35 tanesi de Eğitim Bir Sen üyesi. En fazla puan verilen 50 kişinin 48 tanesi Eğitim Bir Sen üyesi. En fazla puan verilen 100 kişinin 91 tanesi Eğitim Bir Sen üyesi. Toplam kazanan 228 kişinin 177 tanesi Eğitim Bir Sen üyesi, 51 kişide diğer sendikalar ve sendikasızlardan oluşmaktadır. Ey yandaş Eğitim Bir Sen Başkanı son yerleştirmede 101 atanan müdürlerden 86 tanesi eğitim bir sen üyesi bu yapılan ahlaksızlığa hiç ses çıkarmadın. İtirazında olmadı. Bu sayede üye kazanıyorsunuz diye bayram ediyordunuz. İnsanlığınızdan utanın. Elazığ eğitim ve öğretimine büyük katkı sağlayan yöneticiler ve yönetici adayları sizin sendikanız üyesi olmadığı için yönetici yapılmadı hiç vicdanız sızladı mı? bu son yapılan atamalarda diğerleri gibi adil değil. Ama siz yapılan adaletsizliklere karşı gelmiyorsunuz çok sayıda yönetici yine mağdur edilmiş dikkate almıyorsunuz, iki tane yönetim kurulu üyeniz istediğiniz yere atanmamış diye itiraz ediyorsunuz. Biz Türk eğitim Sendikası olarak sürecin başından itibaren yapılan adaletsizliği, ahlaksızlığı yapanları nefretle kınıyoruz. Tüm haksızlığa uğrayanlara sonuna kadar hukuki destek vereceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz." ifadelerini kullandı. 

 

    Talat Efe, Ayrıca Elazığ Bilim Sanat Merkezi Müdürlüğü'ne atanan yöneticinin şartları tutmamasına rağmen zorlamayla adam kayırarak ataması yapıldığını ileri sürdü. Yargıya müracaat ettiklerini anlatan Efe, ayrıca puanları 43, diğeri, 65, bir diğeri 68 olarak açıklanan ve 70 barajını geçmemelerine rağmen atananlar olduğunu kaydetti. Efe, "Bu usulsüzlüğün nasıl olduğunu Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kamuoyuna açıklama yapmasını bekliyoruz." dedi. 

 

personelmebhaber.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim