Öğretmen Diyarı

Ek ders ücreti Yüzde 100 artırılmalıdır


Türk Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Arif Çetinkaya, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin erdiğini bildirdi. Çetinkaya yaptığı yazılı açıklamada, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin % 100 artırılmasını istedi.


Çetinkaya şunları kaydetti;


“Öğretmenlerimiz haftada 15 saat maaş karşılığı derse girmektedir. Maaş karşılığı dersleri Sınıf öğretmenlerinde 18 saat, meslek dersleri öğretmenlerinde ise 20 saattir. Maaş karşılığı sonrasında öğretmenlerimiz girdikleri ders karşılığında ek ders ücreti almaktadır.


Ancak öğretmenlerimizin aldığı ders ücreti erimiştir. Bir saatlik ders ücreti 9 Lira 43 kuruştur.


Vergi kesintisi yüzde yirmi olduğunda bir saatlik ders ücreti 8 Lira 85 kuruştur.  Öğretmenlerimizin aldığı ders ücretleri zaten emeklerinin karşılığını ödememektedir. Hiç olmaz ise ek ders ücretleri vergi dışı bırakılarak % 100  artırılmalıdır.


Tamamı brüt olarak vergi matrahı olan ders ücreti vergi dışı bırakıldığında öğretmenlerimiz genelde vergi diliminin artması nedeni ile ellerine geçmeyen yılın ikinci yarı zammını da alabileceklerdir.  Öğretmenlerimizin ek ders ücretleri % 100 artırılarak emeklerinin karşılığı bir nebze olsun karşılanmalı ve mağduriyetleri giderilmelidir.”


http://www.giresungazete.net/ek-ders-ucreti-100-artirilmalidir/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol