Öğretmen Diyarı

Danıştay’dan ilçe milli eğitim müdürü atamalarına durdurma

Danıştay, ilçe milli eğitim müdürü atamalarının kariyer ve liyakat ilkelerine uygun, objektif kurallarla yapılmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.


Türk Eğitim-Sen’in, ilçe milli eğitim müdürü atamalarıyla ilgili açtığı dava sonuçlandı. Danıştay, ilçe milli eğitim müdürü atamalarının kariyer ve liyakat ilkelerine uygun, objektif kurallarla yapılmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’a göre ilçe milli eğitimi müdürlerindeki mevcut atamaların iptal edilmesi gerekiyor. Danıştay İdari Dava Daireleri’nin mevcut yönetmenlikle ilgili kararı şöyle:

“Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 23. maddesi ile getirilen ve ilçe millî eğitim müdürü kadrosunun görevde ‘yükselme sınavına tabi kadrolardan’ çıkartılarak bu kadrolara atamalarda sadece 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde öngörülen (Derece yükselmesi yapabilmek için derecesi içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3’üncü kademesinde 1 yıl bulunmuş olmak), şartların aranmasına ilişkin düzenleme 657 sayılı Yasa’nın temel ilkeleri olarak belirlenen kariyer ve liyakat ilkelerine uygun, objektif kurallar çerçevesinde atama yapılması engellendiğinden hukuka aykırı bulunmuş ve yürütmesi durdurulmuştur.”


Kararı değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının mevcut ilçe milli eğitim müdürlüklerinin iptalini gerektirdiğini savunuyor:

“Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte mevcut ilçe milli eğitim müdürlerinin atamasının iptali gerekiyor. Meslekte 3-5 yıllık bir öğretmen yükselme sınavına tabii olmadan ilçe milli eğitim müdürü olabiliyor. Bu liyakata dayalı atamanın önünde büyük bir engel. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay’ın bu kararını gözden geçirip gerekli adımları atmazsa, Türk Eğitim-Sen olarak onlara da dava açacağız.”

 

\"Hürriyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol