Öğretmen Diyarı

310 BİN ADAYA EN BÜYÜK KAZIK!

Faaliyetleri sona eren dershane ve öğrenci etüt merkezlerinde mevzuat hükümlerine uygun olarak toplam 5 yıldan az olmamak üzere çalışmakta olaneğitim personelinin Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) girme şartı aranmaksızın, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınarak, sözlü sınavla Bakanlıkta öğretmen olarak istihdam edilmelerine ilişkin usul ve esaslar ve bu suretleatanacaklarda aranacak diğer şartlar Bakanlıkça belirlenir. Şeklinde MEB tarafından bir taslak hazırlanmıştır. 

Buna göre dershane öğretmenleri KPSS olmaksızın sözlü sınavla öğretmen olabilecektir. Dershane öğretmenlerinin de mağdur olmasını istemeyiz, ancak ataması yapılmayan 310 bin gencimizin suçu nedir? 

Öğretmen atanabilmek için var olan 40 yaş sınırı kaldırılarak dershane öğretmenlerine de KPSS ye girme hakkı verilmelidir. Aksi bir uygulama ataması yapılmayan yüz binlerce gencimizin devlete ve hayata küsmesine yol açacak büyüklükte bir travmaya sebep olacak ve telafisi imkansız tepki ve gönül kırıklıklarına sebep olacaktır. Aileleriyle beraber milyonlarca kişi devlete karşı zaten büyük bir yara almış güven duygusunu kaybedecektir. 

Başta Başbakan olmak üzere tüm yetkilileri akı selim davranmaya, yeni gerginlikler yaratmamaya, sorumlu davranmaya davet ediyorum, şayet birazcık izan ve vicdan kalmışsa. 


Tüm ataması yapılmayan öğretmenleri ve ailelerini hem Şubat ataması hem de KPSS'siz, torpilli atamaya tepki için 4 Ocak'ta Ankara'ya davet ediyorum. Ya bu yanlış anlayış duracak ya da hep birlikte durduracağız. Ya da susarak sineye çekeceğiz, takdir sizindir.

İsmail KONCUK
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı
 
Haber Kaynağı: www.personelmeb.net
Anahtar Kelimeler:
bin adaya büyük kazık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
volkan 2 yıl önce

şimdiye kadar bir kere dershane öğretmenlerinin maduriyetleriyle ilgili açıklama yaptın mı ya da bir faaliyette bulundun mu ?? şimdi kalmış heyheyleniyorsun. Eğitim le ilgili bir sendikanın başkanısın ama sadece işine gelenleri söylüyorsun. Bırakın dershane öğretmenleri hayatlarında ilk defa sevinsinler.