Öğretmen Diyarı

3 Yıl Şartına Koncuk'dan Kesin Ret

Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk konuk olarak katıldığı Kanal B'de 3 yıl sigorta şartına ilişkin açıklama yaparak kesin tavır koyduklarını açıkladı.

Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk konuk olarak katıldığı Kanal B'de 3 yıl sigorta şartına ilişkin açıklama yaparak kesin tavır koyduklarını açıkladı. Koncuk 3 yıl kesintisiz sigorta şartını kabul etmediklerini konusunda kararlı olduklarını açıklayarak şunları söyledi;

“Toplu sözleşmelerde esas olan, bizden beklentilere uygun cevaplar bulabilmemizdir. Kamu çalışanlarının ve emeklilerin ekonomik ve sosyal olarak yüzlerce problemi var. Türkiye Kamu-Sen olarak hazırladığımız 254 sayfalık talep kitapçığı kamu çalışanlarının ve emeklilerin problemlerinin anlatıldığı bir eserdir. Yıllardır toplu sözleşme yapıyoruz, 2012 yılından beri yapıyoruz, bir taraftan problemler çözülüyor, diğer taraftan yeni problemler doğuyor. Yani, bazı yönetmelikler değişiyor, problemi olmayan yönetmelik değişiyor, problem yaratan bir yönetmelik geliyor. Mesela, kesintisiz 3 yıl sigorta şartı konusunda yapılan düzenleme. Eş durumu tayinlerinde son derece anlamsız bir çerçeve yönetmelik çıkartıldı. Bu konuda düşüncelerimi sayın Bakan’la da görüştüm, kendisi değerlendirme yapacağını söyledi. Bu konuyu zaten daha önce Başbakan Davutoğlu’na ilettim. 7 Haziran genel seçimleri sonrasında yaptığımız ziyarette, çerçeve yönetmeliğin değiştirilmesiyle ilgili taleplerimizi yazılı olarak sundum. Davutoğlu da bu talebimizi aldı. O günden bugüne hükümet bir düzeltme yapmadı. Biz de toplu sözleşme masasına taşıdık. Tüm memurlarımızı ve öğretmenlerimizi ilgilendiren bir konudur. Öğretmenlerimiz yönünden bu yönetmelik maddesi görmezden gelinebilir. 13 Ağustos’ta eş durumu tayini nedeniyle es geçilebilir. Önemli olan bu problemin tüm memurlar yönünden değiştirilmesidir.

Dün bir sendikamız iki kazanım elde ettik diye haber yapmış bunları. Biraz acemice sendikacılık yaklaşımıdır. Bizim zaten son iki yılda 360 gün kesintili sigorta ödemiş de olsa tayin hakkının kabul edilmesi yönünde talebimiz bulunmaktadır. Bunun dışında başka bir düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Ülkemizde, hangi özel firma sigortaları doğru dürüst yatırıyor? Bu çerçeve yönetmeliği yapanlar, ülkemizde sigorta sisteminin böyle olduğunu bilmesine rağmen, memur tayin isteyemesin diye adeta önlerine koymuşlar. Diğer maddelerinin de değiştirilmesi için bir rapor sunduk. Konuyla ilgili açtığımız dava da devam ediyor. Diğer sendikalar bu konuda dava açmış değildir. Derece konusunda ise, Bakan Çelik daha önce oluşturduğumuz bir mutabakat vardı zaten çözeceğiz şeklinde ifade etti. Bu konu daha önce, Kamu Personel Danışma Kurulu’nda kabul edilen maddeler arasındaydı. O tarihten bu yana hala hayata geçirilmemiş. 2005 yılından sonra göreve başlayan bütün memurları bir derece verilmesi konusu bir kazanım değil hakkın teslimidir.

 

Kaynak: ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim