Öğretmen Diyarı

WhatsApp\'a bomba uygulama geliyor!

WhatsApp kullananlar bu habere çok sevinecek! WhatsApp'taki tüm mesajların şifrelenmesi için harekete geçildi. Yeni uygulamayla, gönderen ile alıcı dışında kimse bu mesajları okuyamayacak. Konu ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

Uygulama ilk olarak yaklaşık 500 milyon kez indirilen WhatsApp'ın Android uygulamasında başlayacak. Mesajlar sadece gönderen ve alan kişiye şifresiz olarak görünecek. Aktarım esnasında ise hiçbir şekilde mesajın orijinal haline erişilemeyecek.

MESAJLAR ELE GEÇİRİLEMEYECEK 
 
Böylece WhatsApp üzerinden gönderilen mesajların bilgisayar korsanlarının ya da güvenlik makamlarının eline geçmesi önlenmiş olacak.
 
WhatsApp, mesajlarının şifrelenmesi için Open Whisper Systems adlı bir güvenlik şirketiyle anlaştı.
 
Şirket, WhatsApp mesajlarını geliştirdiği TextSecure adlı sistemle koruyacak. Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) gizli belgelerini ifşa eden kurumun eski çalışanı Edward Snowden daha önce sistemi övmüştü.

TEPKİ ÇEKECEĞE BENZİYOR 
 
WhatsApp'ın kararı, suçluların ve radikal eğilimli kişilerin daha rahat tespiti için mesajların şifrelenmemesini isteyen istihbarat servislerinin ve güvenlik kuruluşlarının tepkisini çekeceğe benziyor.
 
600 MİLYON KULLANICISI VAR
 
WhatsApp dünyada yaklaşık 600 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook WhatsApp'ı Şubat ayında yaklaşık 22 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı.
ABD'de rekabet kurumu geçen ay satın alma işlemine onay vermişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol