Öğretmen Diyarı

Twitter’ın şikayet karnesi “iyi” Facebook sınıfta kaldı

Şikayetvar tarafından geliştirilen Chrome eklentisi, internet sitelerinin şikayet ve güvenilirlik oranlarını güncel verilerle ve interaktif olarak görebilmeyi sağlıyor. Google Chrome tarayıcısına ücretsiz olarak yüklendikten sonra çalışmaya başlayan eklenti Şikayetvar’a gelen şikayetler üzerinden internet sitelerinin şikayet karnesine göz atabilmeyi sağlıyor.

Twitter 7 şikayet, Facebook 498 şikayet

Ayda ortalama 1.7 milyon tekil ziyaretçisi bulunan Şikayetvar’ın şikayetleri aracılığıyla dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı Facebook ile en büyük mikroblog sitesi Twitter incelendiğinde; Facebook’un Twitter’a göre yüksek şikayet sayısı ile sınıfta kaldığı ortaya çıkıyor.

Şikayetvar Chrome eklentisinin rakamlarına göre Facebook, Türkiyeli kullanıcılardan 498 şikayet alırken Twitter’ın aldığı şikayet sayısı ise 7’de kalmış. Facebook’a yöneltilen şikayetler arasında hesap bilgileri ile ilgili şikayetler ön sırada yer alırken, kredi kartı ve Facebook reklamları ile ilgili şikayetler de çoğunluk gösteriyor. Facebook’un gelen şikayetlere cevaplandırma oranı ise yüzde 5’de kalıyor.

Kontrol etmeliyiz, gerçekten insan mısın?

Twitter’da yer alan 7 şikayet Twitter üyeliği ile ilgili şikayetleri kapsarken bir kullanıcının Twitter’ı kapatıp açtıktan sonra karşılaştığı mesaj üzerine yazdığı şikayet görenleri şaşırtıyor.
Twitter’da ki hesabını kapatan Murat Ö. uzun süre geçtikten sonra açtığı Twitter hesabında yaşadığı problemi şöyle anlatıyor: Twitter’da önceden hesabım vardı. Kapattım üzerinden uzun bir süre geçti. Bana 1 ay içerisinde girersem kullanabileceğimi daha sonrası için tamamen silineceği bildirmişti. Ben yine de merak edip aynı kullanıcı adı ve parola ile giriş yapmak istedim ama bana çıkan ekrandaki yazı pes dedirtecek düzeyde. Böyle bir hakaret olamaz. Kimse bunu kabul edemez” 
Kullanıcının Twitter’a tekrar giriş yapması ile ekranda çıkan yazı: “Kontrol etmeliyiz, gerçekten insan mısın?”

Kullanıcılar Google’ın arkaplan resimlerinden şikayetçi

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google’ın Şikayetvar’a gelen şikayet sayısı ise 53. Bu şikayetlerin çoğunluğunu ise Google’ın özel günlerde ana sayfasında hazırladığı “Google doodles” olarak adlandırılan arka plan resimleri ile ilgili şikayetler içeriyor.
Bir internet kullanıcısının Google’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için hazırladığı doodles ile ilgili şikayeti şu şekilde: “Google en ufak özel günlerde arka planını değiştirmesi güzel. Fakat Biz Türkler için bayramlarımızı eskiden kutlamasına rağmen son zamanlarda kutlamamasından dolayı üzgünüz. Bu duruma tepki olarak milli bayramlarımızı kutlamayı tercih eden rakip tarayıcı indirip onu kullanmaya başladık.” 

Şikayetvar Google Chrome eklentisini ücretsiz indirmek için:https://chrome.google.com/webstore/detail/%C5%9Fikayetvar/pdmfmekkdddepehcblkiffennabldbpg


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol