Öğretmen Diyarı

Twitter engellendi mi?

Sosyal paylaşım platformu Twitter'a Türkiye'nin bazı bölgelerinden ulaşılamadığı iddia ediliyor.

 

Bugün sabah saatlerinde bazı kullanıcılar Twitter hesaplarına girmede sıkıntı yaşadıklarını ve VPN aracılığı ile erişim sağlayabildiklerini iddia etti.

 

Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Twitter'a erişimde sıkıntı yaşayan kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor.

 

Twitter'in Türkiye'deki engeli DNS değiştirerek aşılmıştı. Ancak Google DNS'leri de engellendi. Türkiye'deki kullanıcılar buna da alternatif buldu ama...

 

Perşembe gecesi başlayan Türkiye'den Twitter engelleme sorunu DNS ve VPN kullanımı gibi yöntemlerle çözülüyordu. Bu engeli aşmanın en kolay yolu olan DNS yani Domain Name Server kullanmak da zorlaşıyor.

 

 

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’a Türkiye saati ile 12:00 itibariyle erişimde sorunlar yaşanmaya başlandı. Kullanıcılar diğer sosyal medya hesaplarından Twitter’a giriş yapmakta zorlandıklarını yazdı. Bazı kullanıcılar yaşanan sorununun VPN yazılımları kullanılarak ya da DNS değiştirilerek aşılabildiğini belirtti. Kullanıcılar mobil şebekeler üzerinden erişimde sıkıntı yaşanmadığını ancak TTNet ADSL üzerinden Twitter’a erişemediklerini savundular.

Sorunun teknik problemden mi kaynaklandığı yoksa erişime engelleme kararı mı olduğu henüz bilinmiyor. Twitter’a erişimin yapılamamasıyla ilgili olarak TİB’ten bir açıklama geçmedi.

 

GEÇEN YIL TWİTTER’A ERİŞİM YASAKLANMIŞTI

';

Geçtiğimiz yıl, “17/25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonları” kapsamında hükümet tarafından Twitter’a Türkiye’den giriş yasaklanmıştı. Uzun süre Twitter’a girilememesi sonucu, kullanıcılar farklı DNS şifreleri kullanarak erişim sağlamışlardı. Ayrıca Twitter’a erişim yasağı uluslararası platformdan gelen toplumsal baskılar ve AYM’nin (Anayasa Mahkemesi) kararı üzerine yeniden erişime açılmıştı.

 

 

 

kaynak:sözcü

Anahtar Kelimeler:
Twitter Engellendi Mi?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol