Öğretmen Diyarı

Sosyal Medyadan Soru Çözen Öğretmen

Özellikle matematik öğretmeniyseniz her an soru gelebilir. Bu sorular her yerden size ulaşabilir. Telefon numaranız öğrencilerinizde varsa Whatsapp uygulamasından veya Facebook üzerinden.

Bir de bu işi severek yapıyorsanız ve soru çözmeyi bulmaca çözmek gibi görüyorsanız işte o zaman size güzel yollar göstereceğiz. Geçtiğimiz sene uygulamasını ve denemesini yaptığımız bu yollarla hem öğrenciler sorularını çözdürmüş oldu hem de güzel bir iletişim sağlandı. Manevi değeri ise bambaşka. Fakat önerim olayı abartmamak yoksa tanımadığınız kişilerden soru çözme istekleri de geliyor.

Genellikle öğretmenler Facebook üzerinden soruları çözüyorlar. Bu işi ise soruyu çözemeyen öğrenci sorunun fotoğrafını çekerek yapıyor. Cevap ise yine aynı şekilde çözümün fotoğrafının çekilmesi ile geliyor.

Bu mantığı Instagram üzerinde de kullanabilirsiniz. Çektiğiniz sorular veya çözümler daha afili olur. Böylece güzel bir iletişim de sağlanır. Fakat Instagram hesaplarında yorumda resim kullanma şansınız olmadığı için ya etiketlemek ya da yazmak zorundasınız.


 
Whatsapp ise soru çözümünün daha özeli. Çözdüğünüz sorular öğrenci ile öğretmen arasında gidip geliyor. Öğretmen açısından durum biraz kötü iken öğrenci açısından daha iyi. Çözülen sorular sadece soran kişilerin işine yararken, soruyu soran kişi en ince detayına kadar bilgi alabiliyor.

Bazı öğretmenler ise soruları Youtube üzerinden çözüyor. Bunu ise Hangout uygulaması ile canlı olarak yapıyor. Youtube kanalına abone olduğunuzda canlı yayın başladığında izleyebiliyorsunuz. Böylece sorduğunuz soru canlı yayında size anlatılıyor. Son zamanlarda bunun yerine Periscope uygulaması da kullanılmaya başlandı. Fakat videoların dağınık olması sorun yaratıyor.

Fakat en güzeli ise Öğrenmen Kampüs‘ü kullanmak. Bir senenin deneyimi ile özel olarak oluşturulan web sitesinde sorunuzu cep telefonunuzdan fotoğrafını çekerek sorabilirsiniz. Cevaplamak istediğiniz soruya yine aynı şekilde fotoğrafla veya yazarak cevap verebilirsiniz. Bunun yanında sistemde #etiketleme veya @alıntılama mevcut. Diğer bir güzel özelliği ise sınıf, ders veya konu ayrımı yapılması. Böylece soru çözerken aynı zamanda diğer soruları da görebileceksiniz.

Sonuç olarak hangi uygulamayı kullanıyor olursanız olun öğrencilerin soru(n)larına çözüm olduğunuz için mutlu olmalısınız. Bunun yanında öğrencileriniz ile iletişiminiz arttığı için uzun yıllar sizi unutmayacaklar. Teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde öğrencilerimize de örnek olarak teknolojinin doğru kullanımı konusunda rol model olacaksınız. Böylece öğrencileriniz de teknolojinin olumlu bir araç olduğunu görmelerini sağlayacaksınız.

 

Kaynak: .ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim