Öğretmen Diyarı

Sosyal Medyada Yapılmaması Gereken 10 Davranış

Son zamanlarda sosyal medya ağlarındaki paylaşımlar benim gibi birçok insanın sinirini bozuyordur muhtemelen. İnsanlar öyle şeyler paylaşıyor ki, yok dedirtecek seviyeye getiriyor. Aşağıda sıralayacağım paylaşımlar benim fena derecede sinirimi bozuyor. Lütfen yapmayın, yapanları da uyarın.


1 – Ölüm gibi üzücü olayları “kaybettim, seni özleyeceğim, zamansız oldu,” gibi cümlelerle paylaşmayın, mümkünse hiçbir şey paylaşmayın. Neden mi? İnsanlar beğeniyor bunu. “beğen” tuşuna basıp senin acı kaybını beğeniyor, farketmiyor musun? Yapmayın bunu. Acınızı içinizde yaşayın, dostlarınızla paylaşın, ölmüş adamın fotoğrafını paylaşıp cümle aleme beğendirmeyin bunu. Bunlar ahlaki değil.


2 – Hasta yatağında yakınlarını paylaşanlar, ameliyat çıkışı “oh her şey iyiye gidiyor” gibi sürekli akşam haberleri mantığında paylaşımlar var. İnsanların hasta yatağında aciz durumlarını fotoğraflayıp paylaşmak pek ahlaki bir davranış değil. İnsanlar bunu da beğeniyor, yapmayın.


3 – Nefretinizi, öfkenizi, eşinize ve dostunuza sosyal medyadan kusmayın. Nefret söylemi yapmayın. “Bazı insanlar var” diye başlayıp arkadaş listesinde bulunan yüzlerce insanı zan altında bırakmayın. Ben ne zaman bir nefret söylemi görsem üzerime alınıyorum açıkçası. Bir derdiniz var ise gidip yüz yüze çözmeyi deneyin.


4 – Dudaklarınızı büzüp profilden, “bugün hava çok soğuk” diye fotoğraf paylaşmayın, komik oluyor. Ortada havaya dair bir şey yok çünkü. Tek gördüğüm büzülmüş bir dudak, eee hava nerede? yapmayın lütfen.


5 – Hiç durmadan profil fotoğrafı değiştirmeyin. Patalojik vakalara dönüşüyor.


6 – Bir mekana gittiğinizde usulen bir check-in yaparsınız, bir fotoğraf paylaşırsınız ama durumu abartıp bir sağdan, bir soldan fotoğraf paylaşmalar insanları sıkıyor. Ben daralıyorum. Bir de aynı fotoğrafı tüm sosyal ağlara dağıtma yok mu? İnstagram’dan Facebook’a, ordan Twitter’a… Yahu her yerde tüm timeline’ını işgal etmeye ne hakkın var? Tamam anladık, bir yere gittin, tamam anladık, birilerine nispet yapıyorsun, ama bizi de düşün be kardeşim.


7 - Bir mesaj yazmak istediğinizde “iyi akşamlar, iyi geceler, günaydın,” gibi zaman belirten şeyler yazmayın. Sen benim o mesajı ne zaman okuyacağımı nereden biliyorsun? Sen bana günaydın dediğinde belki ben o mesajı akşam okuyacağım. Süren bir iletişim varsa karşılıklı, o zaman olabilir ama ilk mesajı atarken, mail atarken bunu yapmayın.


8 – Başkalarının yazdığı sözleri tırnak içerisine almadan paylaşıyorsunuz, paylaşmayın. Ya ismini yazın ya da tırnak içine alın ya da hiç paylaşmayın. Birisi bir tweet atıyor, onu binlerce insan kullanıyor. Kendi fikrinizi paylaşın, kendiniz üretin, kendiniz yaratın. Başkalarının üretimleriyle paylaşım yaparsanız beyniniz söner.


9 - Aşkınızı çok fazla paylaşmayın, sevgili fotoğraflarınızı çarşaf çarşaf albümlerle ortaya dökmeyin. Bugün sevgili olursunuz, yarın düşman. Ben çok gördüm deliler gibi mecnun aşkı yaşayan, albüm albüm dolusu fotoğraf paylaşıp sonra Facebook temizlemeye çalışanları. Yapmayın, aşkınız, sevginiz, bir parça özel olsun, bir özeliniz olsun.


10 – Üretim yapın, eğer sosyal medya kullanıyorsanız, kendi imkanlarınızla bir şeyler paylaşın. yoksa burada alışkanlık haline gelen tek tuşla paylaş butonu, hayatın diğer alanlarında da size bunu dayatabilir. O zaman başarısızlıklar ardı arına gelebilir. Çünkü hayat bizden yaratıcılık ve üretim bekliyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim