Öğretmen Diyarı

Sosyal medya kadına yönelik şiddeti tartışıyor

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından sosyal paylaşım sitelerinde kadına yönelik şiddet konusu tartışılıyor. Kadınların #sendeanlat etiketi altında başlarından geçen olayları anlatması, Türkiye'de cinsel taciz ve tecavüz olaylarının boyutlarını gözler önüne serdi. "Şimdiye kadar hep sustuk" diyen kadınlar, #sendeanlat etiketi altında 640 bine yakın olay paylaştı. Ardından sosyal medyada taciz ve tecavüz olaylarını engellemek için alınması gereken önlemler tartışılmaya başlandı. Özgecan Aslan cinayetinin duyulmasının üzerinden geçen beşinci günde kadına yönelik şiddet sosyal medyaya hakim olmaya devam ediyor.


Taciz ve tecavüz olaylarını engellemek için ne tür önlemler alınması gerekiyor? Ailenin, okulun, medyanın, siyaset kurumunun üzerine düşen görevler neler? Kadına karşı şiddet ve vahşete dayalı cinayetlerde idam cezası tartışılmalı mı? Sosyal medyada Özgecan Aslan cinayetinin ardından onlarca farklı etiket altında bu sorulara cevap aranıyor.


#ÖzgecanAslan


Twitter'da 13 Şubat Cuma'dan bu haberin yazıldığı saate kadar #ÖzgecanAslan etiketi altında yaklaşık 3 milyon 455 bin tweet paylaşıldı. Sosyal medya kullanıcıları; katil zanlılarının yakalanmalarını, jandarmada verdikleri ilk ifadeleri, Özgecan Aslan'ın anne, baba ve yakınlarının feryadını bu etiket altında takip etti. Dünya gündeminde, anlık verilere göre Cumartesi ve Pazartesi günleri en çok konuşulan konu olan Özgecan Aslan cinayeti, haftalık verilere göreyse 9-15 Şubat tarihleri arasında Twitter'da dünya genelinde en çok konuşulan üçüncü konu olarak ön plana çıktı. Katil zanlılarının yakalanmasının ardından etiket altında kadına yönelik şiddetin cezasının ne olması gerektiği yönünde tartışmalar


#SenDeAnlat


Özgecan Aslan'ın cinayetinin ardından başlatılan #sendeanlat etiketi altındaysa kadınlar başlarından geçen cinsel taciz olaylarını anlatmaya devam ediyor. Tacizin ne kadar yaygın olduğunu göstermeyi amaçlayan kadınların attığı birçok tweet, aynı zamanda tecrübelerin ortaklığına dikkat çekiyor. Çantada biber gazı, çakı taşıma gerekliliği, toplu taşıma araçlarında sırtını cama dayamak zorunda olmak, taksiye binerken plaka almak ve plakanın alındığını şoföre belli etmek, kadınların yalnız kaldıkları araçlarda ve sokaklarda telefonla bazen aslında var olmayan ağabeylerini, babalarını arıyormuş gibi yaparak yüksek sesle konuşmaları, evde yalnızken kapıya gelen kurye, görevli gibi erkeklerin önünde evdeki hayali bir erkeğe seslenmek birçok kadının dile getirdiği önlemlerden sadece bazıları. #Sendeanlat etiketi kısmen hız kesse de, şimdiye kadar yaklaşık 640 bin kere kullanıldı.


Twitter'da, taciz ve tecavüz olaylarını engellemek için alınması gereken önlemler bugün #YapılmasıGereken etiketi altında paylaşılıyor. #BirÇiftSözümVar, #dersimizinsanlık, Kadına Uzanan Eller Kırılsın Twitter'da en çok konuşulan 10 gündem maddesinden dördü. Tacizi kadının giyimine bağlayan türkücü Nihat Doğan'a da eleştiriler sürüyor.


Kaynak: Al Jazeera, HastagTwitter, Topsy


memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim