Öğretmen Diyarı

Sosyal Medya Bağımlılığını Gösteren 5 Şey

 Her gün 500 milyon tweet atılıyor. 1,28 milyar kişi Facebook kullanıyor. bu konuya ilişkin araştırmalar yapan teknoloji uzmanı ve “The Distraction Addiction” kitabının yazarı Alex Soojung-Kim Pang, kişilerde sosyal medya bağımlılığına ilişkin bazı ortak belirtiler olduğunu söylüyor.

İşte Kim Pang’a göre sosyal medyaya ara vermeniz gerektiğini gösteren 5 önemli belirti;

Sadece Instagram’da paylaşmak için yemek pişirmek \":)\" (gerçekten var böyle insanlar)
Her gün yaptığınız salatanın görüntüsüne, artık sadece fotoğrafını Intagram’da paylaşacağınız için daha fazla mı özen gösteriyorsunuz? Eğer Instagram, Twitter ve Pinterest’te paylaşacağınız için yaptığınız her işe daha fazla zaman harcıyorsanız dönüp kendinizi değerlendirmenizin vakti gelmiş demektir.

Yaptığınız her şeyi saati saatine paylaşmak
Hiç görüşmediğiniz ama dakikası dakikasına ne yaptığını bildiğiniz arkadaşlarınız var öyle değil mi? Farkında olmasanız da siz de bir başkasının hiç görüşmediği ama ne yaptığını bildiği arkadaşlarından biri olabilirsiniz.

Pang’ın bu konudaki açıklaması şu şekilde: “ Gerçekleştirdiğimiz her şeyin tadını çıkarmak, arkadaşlarımızla vakit geçirmek, eğlenmek ve kendimizi keşfetmek için hepimizin 24 saati var. Ancak biz bu saatlerin çoğunu sadece sosyal medyada geçiriyoruz. Ne kadar eğlendiğimiz ya da ne yaptığımızdan çok sosyal medyada ne paylaştığımızla ilgileniyoruz”

Çok az tanıdığınız kişiler hakkında her şeyi bilmek
Pang’a göre sosyal medya bağımlılığının en önemli göstergesi gerçek hayatta çok az tanıdığımız kişiler hakkında sosyal ağlardaki paylaşımlar nedeniyle her şeyi biliyor olmak. Nerede oturduğu, ne iş yaptığı, eşi, arkadaşları, sevdikleri, sevmedikleri… Bildiğimiz bu kadar şey aslında sosyal medyada ne kadar fazla zaman harcadığımızın bir göstergesi.

Kendinizi sosyal ağlardaki arkadaşlarınızla kıyaslayıp mutsuz olmak
Sosyal medya bağımlılığının tehlikeli boyutlara vardığının göstergelerinden biri de kıskançlık duygusu. Arkadaşlarınızın tatilleri, hediyeleri, evleri, arabaları, eşleri hatta vücut ölçüleri bir kıskançlık sebebi olmaya başladıysa, bağımlılığınız ciddi bir boyuta ulaşmış demektir.

Telefonunuza uzak kaldığınızda gözlerinin sürekli telefonu mu arıyor?
Trafik ışıklarında beklerken Facebook’u kontrol edemediğiniz, yatmadan önce Twitter’ı scroll edemediğiniz için huzursuz oluyor musunuz? Sorulara cevabınız evetse bir sosyal medya tatili size iyi gelebilir.

Pang bu boyutlara ulaşan bağımlılığın gerçek hayatı ıskalamamıza neden olduğunu belirtiyor. Pang konu hakkında görüşünü şu şekilde belirtiyor: “Artık kullanıcılar için günlük hayattaki bir sohbet, sosyal medyadaki paylaşımlar kadar önem taşımıyor ve bu pek çok fırsatı ve faydalı diyalogu ıskaladığımız anlamına geliyor.”

 

Kaynak: teknolojimedya.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol