Öğretmen Diyarı

Sosyal Ağ Bağımlıları İçin Diyet

Sosyal Ağ Diyeti

Son aylarda özellikle ülkemizde sosyal ağların kullanımı bazı kişilerde bağımlılık derecesinde olduğu tespit edilmiştir. Uzmanların çok yoğun olarak sosyal ağ kullanımı kişilerde psikolojik rahatsızlıkda oluştarabileceğini açıkladılar.

Uzmanlar kendilerinde sosyal ağ bağımlılığı olan kişiler için bir takım diyet niteliğinde öneriler sunmaktadır. İlk önce bu diyete başlamadan önce aklınızdan merak edilme sorusunu kaldırmanız gerekmektedir.

Sosyal Ağ diyetine Nasıl Başlanır.

İlk olarak bizleri kendine bağlayan sosyal ağların bütün uygulamalarını telefonlarınızdan ve tablet gibi cihazlarınızdan kaldırınız. Çünkü bu uygulamalar en ufak bir bildirimde sizi hemen siteye girmeye teşvik etmektedir. İlk önce bunları silerek başlıyoruz.

Kendinize bir zaman dilimi koyunuz ve o zamana kadar kesinlikle sosyal hesaplarınıza girmeyiniz. Sadece şirket içi gerekiyorsa giriniz. Hatta kendinize bu konuda güvenemiyorsanız en güvendiğiniz bir arkadaşınıza bütün sosyal ağ şifrelerinizi sıfırlamalarını söyleyin ve siz belirtlediğiniz zamana kadar o şifreleri öğrenmeye çalışmayınız. Komple kendinizi sosyal ağlardankopartınız. Eğer bunu yapamıyorsanız sürekli olarak takip ettiğiniz hesapların takiplerini bırakınız ve bilidim ayarlarını kapatınız.

Özellikle sosyal ağlar ile etkileşimli olan sitelerden uzak durunuz. Eğer bir siteye girdiğiniz 20dk fazla süre geçiyorsunuz o sitelere kendiniz yasak koyunuz.

Kendinize bir takım kurallar koyabilirsiniz. Eğer sosyal hesaplarınızı kapatamıyorsanız kendinize bir progranm yapınız. İş saatlerinde sosyal ağlara girmeyeceğim yada akşam 19.00'a kadar sosyal ağlara girmeyecem gibi kendinize bir kural koyunuz. VE bu kurala mutlaka uyunuz.

Bu işlemlerin sonunda kendiniz sosyal ağlara biraz daha mesafeli insan yapmış oluyorsunuz. Sosyal ağlar insanlarda dalgınlık yaptığıda belirlenmiştir.

Yazan: Burcu PAK | Mysubh.com editörü
Kaynak: Mysubh.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol