Öğretmen Diyarı

Sansasyonel Haber Yoksa Tık Yok!

 

 

TV lerin Haber Sunucularının İnternet Reytingleri ?

 

ABD’nin İnternet Gündemi…

 

Hafta içinde çok ciddi bir gündemimiz  vardı ama internet meraklıları tarafından dikkate alınmadı.  

 

Mecliste ciddi tartışmalarla geçen  bütçe görüşmeleri ilk 10 arama içine giremedi.  Liderlerin ne Salı açıklamaları ne diğer açılımların hiçbiri webte en çok merak edilenler arasına değildi.

 

 Sansasyonel haberlerin dışında hiçbir şeyi gözü görmeyen internet dünyası , Perşembe günü bir twitter fenomeni ile sansasyonel haberin kokusunu aldı.  

 

Perşembe başlayan ve sonunda Pazar günü birçok kişinin gözaltına alınması ile son bulan haberleri web kullanıcıları dikkate aldı ve çokça merak ettiği olay ve aramalar arasına soktu.

 

Pazar gününe damga vuran gözaltı olayları, günün tamamında ilk 10 aramadan 5’ini oluşturdu. 

 

Garip olan ise bu haberlerin, olayların  odağındaki gazete ve yayın organlarından değil de Hürriyet ve Milliyet başta olmak üzere diğer internet gazetelerinden takip edilmesiydi.

 

Diğer günlerde ise yine futbol, magazin ve dizi dünyası en çok aranan terimlerdi.

 

Konya –Galatasaray maçını ve Kiraz Mevsimi dizisini merak eden kullanıcılarla Zaman ( Ekrem Dumanlı –Gözaltı) haber aramalarını merak edenlerin sayısı neredeyse eşitti.

Alp Kırşan ile Zeynep  Dörtkardeşler’in evlenme haberi ise elimizdeki son rakamlara göre tüm yukarıdaki haberlerden  daha çok arandı.

Beyazıt  Öztürk’ün Candan Erçetin için hazırladığı video Cumartesi günü Galatasaray maçının 3 te 1 i kadar merak edilerek  aramalarda  8. Sırada yer almasına neden oldu. Yine aynı gün diyanet için alınan 1 milyon tl lik Mercedes haberi  oldukça merak uyandırarak  11. Sıraya yerleşti.

Kurtlar vadisi bu hafta yayınlanmamış olsa bile yayın günü ve sonrasında Trabzonspor maçının yarısı kadar ilgi gördü. Medcezir dizisi reytinglerde FOX Tv’de yayınlanan Karagül’ün yarısı kadar puan toplarken, internet dünyasında ciddi oranlarda takip ediliyor. Öyle ki Karagül webte  Medcezir’in onda biri kadar aranıyor. (Medcezirin sadece büyük şehirler olan İstanbul-Ankara-İzmir ve Adana ve diğer sahil illerinde yoğun ilgi gördüğünü not düşelim)

Kıran kırana geçen TV haber dünyasının  üç isminin internet trendini sizin için araştırdık.

Kanal D’nin çiçeği burnunda ana haber sunucusu Cüneyt Özdemir, Fox’un reyting canavarı  Fatih Portakal ve yine aynı kanalın sabah programlarını silip süpüren gazetecisi  İsmail Küçükkaya.  


Bu üç ismin son 90 günlük web performansı şöyle;

90 günlük ortalamada, kısa bir süreliğine öne çıkmış olsa da Cüneyt Özdemir, Fatih Portakalın %20 gerisinde kaldı .

Sabah haber programı sunmasına rağmen İsmail Küçükkaya son 1 haftadır her iki isimden daha fazla merak edildi. Fakat  90 günlük ortalamaya baktığımızda henüz her ikisinin de yarısından biraz fazla internet performansı sergilediğini görüyoruz.

İnternet sonuçlarına göre bu üç isimin daha çok gündemde kalacağını tahmin etmek güç değil.

Son olarak bugün yazı hazırlanırken gündemin ilk sıralarında  Ahmet Şık vardı. Son olaylarla birlikte kendisinden özür dilenen Ahmet Şık web kullanıcıları tarafından en çok merak edilen ikinci arama terimiydi.

ABD’de internette ne merak edildi?

Amerikan halkı magazin haberlerini ve konu olan kişileri en az bizler kadar merak ediyor.

Bu hafta en çok merak edilerek aranan konulardan biri ülkemizde de uzun süre yayınlanan COSBY Ailesi dizisinin başrolü Bill Cosby oldu. Bill Cosby  üçüncü defa bir tecavüz iddiasıyla Amerikan halkının gündemine girdi.

Basketbolcu olmasına rağmen kaçırdığı şutlarla  magazinel konu haline gelen Kobe Bryant  Cuma gününün  en çok aranan kişisiydi. Ama bu sefer kaçırdığı şutlarla (14binden fazla) değil kariyeri boyunca attığı 32.310 sayı ile gündemdeydi. Bu hali ile efsane Michael Jordan’ı geride bırakarak NBA’in en çok basket atan 3. ismi oldu Kobe Bryant.

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim