Öğretmen Diyarı

Facebook\'tan Yok Artık Denecek Uygulama

 

Facebook sevgilinizden ne zaman ayrılacağınızı tahmin ediyor.Facebook'un gözü ilişki durumu uygulaması ile beraberliklerini ilan eden çiftlerin üzerinde.


Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, ilişki durumunuzu analiz ederek sevgilinizden ne zaman ayrılacağınızı tahmin ediyor. Cornell Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre Facebook üzerinden çiftlerin etkileşimlerine göre ilişkilerinin ömrünün ne kadar süreceği saptanıyor. Cornell Üniversitesi'nden Bilgisayar Mühendisi Jon Klein ile Facebook mühendislerinden Lars Backstrom'un ortaklaşa yürüttüğü araştırmaya göre, ilişkisi olan 20 yaşın üzerindeki 1.3 milyon Facebook kullanıcısının niteliklerine göre partnerleri de tahmin edilebiliyor.


İki yıl boyunca, iki aylık periyotlarla kullanıcıların ilişki durumunu takip eden Klein ve Backstrom, ilişkinin sağlamlığını ortak arkadaş sayısından çok, niteliklerinin belirlediğini ifade ediyor. Sevgililerinin, okul ve iş gibi pek çok alandaki tanıdıklarıyla da arkadaş olanların ilişkilerinin ise daha uzun soluklu olduğu belirtiliyor.Ayrıca, uzun zamandır tartışılan bir konu olan ölen kişilerin Facebook hesaplarının akibeti konusunda da bir gelişme yaşandı. İsveç Cenaze Bürosu, ölen kişinin ailesinin kendilerine vekalet vermesi durumunda, o kişinin Facebook sayfasını kapatabileceğini duyurdu. Ölen insanın ardından kişisel bilgilerin sanal dünyada kalması, aileleri rahatsız ediyordu.


MİLLİYET

Anahtar Kelimeler:
FACEBOOKIlişki Durumu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol