Öğretmen Diyarı

Facebook\'tan \'beğen\' sahtekarlarına dava

Facebook, şirketlere asılsız beğeni satanlara karşı açılan davalardan 2 milyar dolardan fazla para kazandığını açıkladı.

Birçok şirket, ürünlerinin gözde olduğunu göstermek amacıyla "kitlesel beğeni" satın alıyor.

Ancak Facebook, satışları bu şekilde pekiştirmeye çalışmanın yarardan çok zarar getirdiğini ve şirketlerin Facebook sayfalarında daha az iş yapmalarına yol açabileceğini bildirdi.

Facebook, güvenlik ayarlarıyla ilgili sayfasında "Beğen sahtekarlığından kurtulmak için yoğun çaba harcayacağız. Zira bizim sayfalarımızı kullanan birey ve şirketler, sahte değil, gerçek iletişim arıyor ve sonuç elde etmeye çalışıyor" açıklamasını yaptı.

Beğen sahtekarlarının, sayfa yöneticilerine "10 bin beğeni satın alın" tarzında önerilerle geldiğini belirten Facebook, sosyal medya dolandırıcılarının sahte hesaplar yarattıklarını, hatta bazen gerçek hesaplara girip bu yolla ek beğeni toplamaya ve istenmeyen e-postalar göndermeye çalıştıklarını kaydetti.

Facebook, bu sahtekarlıkların arkasında maddi kazanç sağlama amacı olduğundan, bu tür tacizkar girişimlerin dolandırıcılara daha az kar sağlamasına odaklandıklarını bildirdi.

Sosyal paylaşım sitesi, mahkemelerde açılan davaların yanısıra, istenmeyen e-postaları engellemek için de gelişmiş algoritmalar üzerinde çalışıldığını belirtti.

Kaynak: BBC

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim