Öğretmen Diyarı

FACEBOOK’TA SAHTE BİR BEN İLE KARŞILAŞIRSAM NE YAPMALIYIM?
 Sosyal medya ortamlarında sanki insanlar klonlanmış gibi sahte hesaplarıyla karşılaşır olduk. Kimin gerçek olduğunu telefon ederek ya da görüştüğümüzde soruyoruz. Herkes bu durumdan çok rahatsız oluyor. 

İnsanların birbirini taklit etmesinin ötesinde o kişilerin yerine hesap açıp, tüm fotoğraflarını kopyalayarak yapılan bu tacizlerden korunma yolları var. Sosyal medyayı güvenli şekilde kullanmak için belli kuralları bilmek gerekiyor. Boğaziçi Üniversitesi Siber Hukuk öğretim görevlisi Av. Burçak Ünsal sahte hesaplarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Öncelikle kendinizin, özellikle çocuğunuzun mayolu ya da bikinili veya kısmen farklı amaçlarla kullanılmaya müsait fotoğraf ve videolarını sosyal medyada paylaşmayın. Bu görüntülerin indirilip sahte hesapların avatarı olarak kullanıldığına ve başka müstehcen içeriklerle birleştirilerek kullanıldığına, ayrıca sosyal, siyasi ve sanatsal ifade hürriyetine dayanan “nudizm/naturism” ekolleri bahane ederek bu tür sitelerde istismar edildiğine uygulamada şahit oluyoruz. Unutmayın kimin size ne zaman ne sebeple zarar vermek isteyebileceğini öngöremezsiniz.

Facebook’ta kendi fotoğrafınız, isminiz ve bilgilerinizle sahte bir hesap açıldığını görmeniz halinde öncelikle Facebook’a taklit eden profile girerek “mesaj” ikonunun hemen yanındaki “…” (üç nokta) ikonuna tıklayın. Gelecek seçeneklerden “şikayet et” i tıklayarak gerekli şikayeti yapın. 

Twitter’da aynı şekilde bir sahte hesap ile karşılaşmanız halinde bir arama motorunda “Twitter Yardım Merkezi” yazın, çıkacak linke basıp “Türkçe” dilini seçin. “Rapor gönderin” seçeneğinden “bir kural ihlali bildir” altındaki “taklitçilik”i seçerek başvurunuzu yapın.

Eğer söz konusu hesaplardan arkadaşlarınız dolandırılıyorsa bir hukuka aykırı işlem yapıldığı şüpheniz varsa, başvurularınızın Facebook ve Twitter tarafından alınıp işleme konduğuna dair onay maillerini ve kendi ekran görüntülerinizi de alarak savcılığa şikayette bulunun. Böylelikle, hem fail hakkında savcılık ve kolluk kuvvetleri tarafından resmi işlem başlatılmış olur, hem de ilgili sahte hesap ve bu hesapta işlenen hukuka aykırı fiillerin size ait olmadığına ilişkin resmi başvurunuz olmuş olur.

Eğer mağduriyetiniz bundan büyükse mutlaka bir avukattan yardım alın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol