Öğretmen Diyarı

FACEBOOK\'TA PAYLAŞIMLARIN GÖRÜNME ORANI NEDEN DÜŞÜK?


Facebook'ta paylaşımların görünme oranı neden düşük?

Tüketicinin olduğu her yerde olan markalar bu alanda da boş durmuyor tabiki. Peki burada yapılan çalışmalar ne kadar görülüyor? Markaların yaptığı paylaşımlar basit bir şekilde herkesin önüne düşüyor mu?

 

Kalabalık ve sürekli insaların gelip geçtiği bir çarşı olarak nitelendirebileceğimiz “Newsfeed”te akan her türlü içerik Facebook tarafından “Edge” olarak isimlendiriyor. Bu içeriklerin gösterilme oranı olan “EdgeRank” algoritmasında yapılan değişiklikle sosyal medya profesyonellerinin tepkisini çeken Facebook, bir yandan kullanıcılara daha kaliteli içerik sunmaları konusunda zorluyor diğer yandan reklamverenlerin daha fazla harcama yapmalarını sağlıyor.

 

Başa icat çıktı. Sosyal medya uzmanlarının sürekli dert yandığı EdgeRank algoritması doğru kullanıp kullanmamak tabiki si zin elinizde. Amayine de biz dayanamayıp bu konuda birkaç ipucundan bahsedeceğiz. Facebook’ta yapılan her paylaşımın ortalama olarak takipçilerin %16’sına gösterildiğini göz önünde bulundurduğumuzda daha verimli etkileşim için aşağıdaki püf noktalarını dikkate almakta fayda var.

 

O kadar da serbest değilsiniz! Özgür düşünce kavramının bir numaralı hareket alanı haline gelen sosyal medya platformu Facebook’ta artık içeriklerin, takipçilerin haber akışında görüntülenmesini sağlamak için dikkat edilmesi gereken şeylerin sayısı daha fazla. İçerik oluşturma hızının ve sayısının gün geçtikçe arttığı bu mecrada sayfada yapılan sıradan bir paylaşım sınırlı sayıda kişiye gösteriliyor. Bir anlamda facebook takipçilerin yerine gözükecek paylaşımları filtreleyerek, yaratıcı olan ve takipçilerle etkileşim olanağı sağlayan içerikleri daha fazla kişiye gösteriyor.
Kısa ve Öz Metinler
Twitter insanlara 140 karakter sınırıyla da birçok şeyi anlatabileceklerini gösterdi. Bu durum artık Facebook için de geçerli. Facebook’ta eğer paylaşılacak inanılmaz bir hikayen yoksa uzun metinler yazmanın anlamı yok. Kısa ve anlatmak istenileni en iyi ifade eden kelimelerle kurulan cümleler sosyal ağın paylaşımları öne çıkarmak için aradığı detaylardan sadece biri.
 
Yüzünüzü eskitmeyin!

Bütün sosyal medya stratejilerinde olduğu gibi Facebook’ta da takipçilerinizle tutarlı bir iletişim kurma zorunluluğunuz bulunuyor. Takipçilerinizle kurduğunuz iletişim Facebook tarafından takip ediliyor. Başlangıç olarak günde en az bir kez içerik paylaşımı tutarlılık açısından sosyal ağın dikkatini çekiyor ve bu daha fazla görüntülenme olarak geri dönüyor.
 
Revizesiz olun!
“Bin düşün bir söyle” atasözü geçerliliğini burada da koruyor. Yeni bir paylaşımda bulunmadan önce imla hatası, tutarsızlık gibi olumsuzluklardan kaçınmak için içeriği tekrar tekrar gözden
geçirmek gerekiyor. Yayınlanan içeriği silmek genel EdgeRank durumunu olumsuz etkilediği gibi, hemen akabinde düzeltildikten sonra tekrardan paylaşılan içeriğin görünme oranı da belirgin bir şekilde düşüyor. Hatalı bir içerik yayınlamadıkça silme yöntemine başvurmamak gerekiyor. Her şeye rağmen unutmamak gerekir ki, anlatımı bozan, karmaşıklaştıran veya yanlış anlamaya sebep olan bir h ata olmadığı müddetçe yanlışlıklar da dikkat çekiciliği arttıran özelliklerden biri.
 
Sorular Sorun!
Eğer amaç aksiyon ve etkileşimse, takipçileri aktif olarak konuya dahil edecek sorular yöneltmek Facebook’ta kullanabileceğiniz en etkili içerik tiplerinden biri. Uzun ve belirli bir amaç gütmeyen soru cümleleri yerine yukarıdan ve sorgulayıcı bakmayan samimi bir dille takipçilerden cevap
alınarak etkileşime geçilebilir.
 
En Etkili Silah: Görseller
Görsellerin sayfalarca metinden daha fazla ifade gücüne sahip olduğunu anlatmakta olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Görsel içerikler, sosyal ağlarda kullanıcıların en çok ilgisini çeken ve etkileşime sürükleyen paylaşım türlerinin başını çekiyor. Facebook geliştikçe sunduğu daha büyük fotoğraf alanlarıyla paylaşılan imajların önemini daha arttırmaya devam ediyor.
 
Albümler Oluşturun
Çeşitli fotoğraflarla oluşturulan albümler de EdgeRank puanını arttıran yöntemlerden. Eski bir alışkanlık, bazıları için ise hobi durumunda olan albüm karıştırmak, sayfadaki tıklama oranını belirgin şekilde arttırma etkisine sahip bir huy.
 
Başka hiçbir şey yapmadan televizyonda tek kanalı izler gibi sürekli NewsFeed’i izleyen biri var mı acaba?
 
Biz başka şeylerle uğraşırken veya bilgisayar başında bulunmadığımız anlarda da zaman akmaya ve birileri de oluşturduğu içeriğini yaymaya devam ediyor. Dolayısıyla bu durum paylaşımların daha çok kişi tarafından görüntülenmesini sağlayacak faktörlerden zaman unsurunu ön plana çıkartıyor.
 
Kullanıcıların sosyal ağlarda günün hangi diliminde ne kadar zaman geçirdikleri ve en doğru içerik zamanlamalarının raporlamalarına ulaşmak günümüzde ufak bir araştırma ile çok kolay.
 
Bu araştırma verilerinden veya Facebook İstatistikler’de yer alan raporlardan sayfa için verim sağlayacak içerik zamanlarını öğrenip, zamanlamayı ayarlamak görüntülenme sayılarını gözle görülür biçimde artıracaktır.
 
Buraya kadar anlatılanlar EdgeRank oranını yükseltmek için sayfa sahibinin üzerine düşen vazifelerdi. Peki ya gelen tepkilerin bu oranda etkisi nedir? Sizi de kendimi de daha fazla yormayayım; söz görselde:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim