Öğretmen Diyarı

Facebook’ta Cinsiyet Ayrımcılığı Var mı?

Teknoloji dünyasında kadınların yükselişi sürerken, cinsiyet ayrımının ortadan tamamen kalktığı bir dünyaya geçiş sürecinde teknoloji devleri bazı tümseklerde tökezlemekten kurtulamıyor. Bu yıl başında neredeyse tüm bilişim devleri, “doğru yoldayız” mesajı vermek amacıyla kadın çalışanların kendi şirketlerindeki yüzdelerini içeren raporlar paylaştı. Ancak Silikon Vadisi’ne yatırım yapan şirketlerden Kleiner Perkins’te Ellen Pao’nun işverenine açtığı cinsiyet ayrımcılığı davasının bir benzeri Facebook için açılınca, kafalardaki soru işaretleri perçinlendi.

 

Facebook’un BT Yöneticisi Anil Wilson’ın yanında 2013 yılına kadar çalışan Chia Hong, eski patronundan cinsiyet ayrımcılığı suçlamasıyla davacı oldu. San Mateo mahkemelerine yapılan başvuruya göre, Anil Wilson, davacı Chia Hong’u cinsiyeti, etnik kökeni ve çalıştığı sırada yaptığı bir ayrımcılık şikayeti nedeniyle rahatsız etti.

VentureBeat’in ulaştığı mahkeme belgelerine göre Facebook yöneticisi Wilson, çalıştığı dönemde Chia Hong’a neden kariyer yapmak yerine evinde çocuklarıyla kalmadığını sordu. Facebook politikaları çerçevesinde izin verilmesine rağmen, ayda bir gün çocuğunun okulunda gönüllü olarak çalıştığı için Hong’a uyarıda bulundu ve çalışanını topluluk içerisinde küçük düşürücü tavır takındı.

 

Facebook ne diyor?


Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook sözcüsü ise etnik köken, cinsiyet ve eşitlik ile ilgili konularda yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirtti: “Bu konuda ilerleme kaydettiğimize inanıyoruz. Bahsi geçen olayda mahkemeye sunulan delillerle ilgili somut fikir ayrılıklarımız bulunuyor. Kayıtların, çalışanımıza adil muamele gösterdiğimizi ortaya çıkaracağına inanıyoruz.”

 

egitimajansi.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol