Öğretmen Diyarı

Facebook'ta bomba özellik !

Facebook'un yapay zeka uzmanları, birçok alanda kullanılan yüz tanıma algoritmalarını geliştirmeyi başardı. Yeni yazılım, sosyal ağa fotoğraf yükleyen kullanıcıları yüzleri görünmese bile tanıyabiliyor. Fotoğraflardaki kişiler saç stilleri, giysileri, fiziksel özellikleri ve pozlarıyla tanınıyor.


Algoritmayı geliştiren ekibin başında yer alan Yann LeCun, sosyal ağlarda ve kamu alanlarında kullanılan yüz tanıma algoritmalarını bir adım ileriye götürmek istediklerini söyledi. LeCun, insanların yüzlerini gizlemek istediği zamanlarda bile tanınmasını sağlayacak teknolojinin yüzde 83 doğrulukla sonuç verdiğini belirtti.


LeCun, "Örneğin Mark Zuckerberg'i çok kolay tanımlayabiliriz. Çünkü o her zaman gri bir tişört giyiyor" ifadesini kullandı. LeCun, Flickr'dan aldıkları 40 bin fotoğraf üzerinde ilk testlerini gerçekleştirdikleri algoritmayı ilk kez Boston kentinde düzenlenen 'Computer Vision and Pattern Recognition' konferansında tanıttı.


LeCun, yeni teknoloji sayesinde geçmişte sosyal ağlarda yaşanan izinsiz fotoğraf kullanım sorununu da aşabileceklerini söyledi. Algoritma, kullanıcıların kendilerinden habersiz başka ağlar veya sitelerde beliren fotoğraflarını da tespit edebilecek.


Gizlilik ve güvenlik adına önem taşıyan algoritma, insanları yüzlerini gizlemeye çalışma yöntemleri sayesinde de tespit edebiliyor. Kişinin yüzünü gizleme şekli, karakteri hakkında bilgi veriyor.


Kaynak: Al Jazeera

Anahtar Kelimeler:
facebook ta bomba özellik

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim